Tak w najbliższych latach może zmienić się Poczta Polska. Interesujące projekty na tapecie

Skrzynki na paczki w blokach, internetowy kreator opakowań czy budki w placówkach pocztowych umożliwiające zdalne konsultacje z lekarzem - to niektóre z projektów testowanych w ostatnich miesiącach w ramach współpracy start-upów z Pocztą Polską. Niektóre z nich zostaną wdrożone na szerszą skalę.

Poczta Polska postanowiła pójść z duchem czasu i otworzyć się na coraz nowe i innowacyjne rozwiązania. Przez kilka ostatnich miesięcy dziewięć start-upów przeprowadzało pilotaże swoich projektów zgłoszonych w ramach programu „GammaRebels powered by Poczta Polska”, korzystając z infrastruktury narodowego operatora.

Projekty są zarówno bardzo praktyczne i stosunkowo łatwe do wdrożenia, jak i czysto koncepcyjne. Niektóre wyglądają naprawdę ciekawie, czy wręcz przełomowo.

Zapewne najbardziej klientom Poczty spodobałby się Pakomatic, czyli coś na kształt Paczkomatów InPost. Urządzenia, umożliwiające odbieranie i nadawanie paczek, miałyby być montowane w domach wielorodzinnych. Zresztą, jak informuje w rozmowie z Newseria Biznes Łukasz Łapiński z Pakomatic, firma rozpoczęła już wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu- Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich – mówi Łapiński.

Inne projekty to np. budki telemedyczne w oddziałach pocztowych (umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań – np. EKG czy pomiar ciśnienia)  albo Hyper Poland, czyli pojazd typu Hyperloop przeznaczony do automatycznego załadunku i przewozu przesyłek pocztowych. Ideę Hyperloop – czyli mknących z prędkością 1200 km/h kapsuł w specjalnie przygotowanych rurach o obniżonym ciśnieniu - cztery lata temu zaprezentował Elon Musk.

Poniżej pełna lista projektów pilotażowanych w ostatnich miesiącach w ramach współpracy z Pocztą Polską:

 • Zapakuj.to - internetowy kreator opakowań, dzięki któremu każdy za pośrednictwem eSklepu Poczty Polskiej może zaprojektować własny wzór pudełek

 • Pakomatic - samoobsługowe urządzenie, montowane w domach wielorodzinnych, dzięki któremu możemy odbierać i nadawać paczki, tak jak dziś odbieramy nasze listy

 • IOTA - inteligentne nadawcze skrzynki pocztowe rejestrujące za pomocą sensorów i modułu radiowego wrzucanie przesyłek do skrzynki bądź jej opróżnianie

 • Hyper Poland - projekt pojazdu typu Hyperloop przeznaczonego do automatycznego załadunku i przewozu przesyłek pocztowych

 • Smarter Location - badanie potencjału rynkowego placówek poprzez analizę danych pozyskanych od operatora telekomunikacyjnego

 • Helpful Company - stworzenie chatbota do komunikacji z użytkownikami na Facebooku  i Messengerze

 • Telemedico - w wybranych placówkach pocztowych ustawiono eGabinety, czyli budki umożliwiające zdalne konsultacje z lekarzem. Podczas eWizyty można wykonać nawet podstawowe badania, jak EKG czy pomiar ciśnienia

 • Mobile Institute - internetowy system zbierania opinii oraz platforma kontaktu z klientami

 • ProxiGroup - platforma ProxiTrack umożliwia optymalizację procesów logistycznych dzięki wykorzystaniu technologii RFID, która zbiera informacje m.in. o ruchu i drodze, jaką przechodzi każda przesyłka w rozdzielni

Poczta Polska nie przesądza, które projekty i kiedy zostaną wdrożone w pełnej skali. Władze operatora mają to analizować. Niektóre przedsięwzięcia, choćby usługa Zapakuj.to, już funkcjonują - na razie niezależnie od Poczty Polskiej.

Czytaj też: Poczta Polska ma ważną rolę społeczną. Tak ważną, że aż rezygnuje z planów wejścia na giełdę

***

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (57)
Tak w najbliższych latach może zmienić się Poczta Polska. Interesujące projekty na tapecie
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 12 razy 10

  Na "mojej" poczcie są trzy okienka, najczęściej przy każdym z nich siedzi jakaś pracownica poczty, ale obsługa klientów jest tylko przy jednym. Na prośbę, żeby w pozostałych okienkach panie zajęły się klientami i rozładowały kolejkę, jest odpowiedź, że są zajęte. Nie wiem, co robią, ale może zrobią to, jak rozładują kolejkę? Zapominają, że obsługi klienta to podstawa?

 • Corven Dallas

  Oceniono 6 razy 6

  Poczcie już nic nie pomoże- jest to instytucja do zaorania. Gdy tylko mogę nie korzystam z PP tylko z często tańszych usług kurierskich..
  Ile razy zdarzało się że nie otrzymywałem paczki tylko w skrzynce awizo lądowało choć byłem w domu cały dzień a ile razy nawet awizo nie było w skrzynce bo się listonoszowi nie chciało. O tym że mam paczkę do odbioru dowiadywałem się ze strony śledzenia przesyłek i sam musiałem na pocztę d.ymać. Reklamacje zawsze są rozpatrywane negatywnie a my przecież za te usługi płacimy i to nie mało..PP nie jest organizacją non profit.

 • mcguirre

  Oceniono 9 razy 5

  To ciekawe a czy znikną te wszystkie dewocjonalia typu kalendzarz z papieżem, porady kucharskie siostry Genowefy i zielarskie brata Alojzego lub książki o objawieniach itp. ? Ostatnio będac na poczcie miałem wrażenie, że pomyliłem adresy i wszedłem do Ars Christiana. Z błednego przekanania wyprowadziła mnie długa kolejka i prawie godzina oczekiwania na odbiór przesyłki bo jedna z dwóch pań zajmowała się wszystkim tylko nie obsługą klientów. Tak przy okazji czy suweren może wreszcie nauczyć się obsługiwać swoje rachunki przez internet i nie zawracać głowy opłatami na poczcie ? To nie jest trudne i zdecydowanie tańsze.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 7 razy 5

  Poczta Polska zrobi najlepiej gdy:
  - dokona samozaorania i likwidacji
  albo
  - zostanie sprywatyzowana, nawet za darmo

  Poczta Polska to największa postPRLowska kiła jaką mamy, twór którego nie powinno być. Pogarda dla klientów i przesyłek.

 • Krzysztof Kowalski

  Oceniono 5 razy 5

  Zdejmijcie rajstopy z półek i obrazki z papieżem, oraz zlikwidujcie kolejki kilometrowe. To już będzie wielki sukces! ??

 • Gleen 666

  Oceniono 5 razy 5

  A może zacznijmy od terminowego świadczenia obecnych usług

 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 4

  Telemedico w PP? Bzdurna idea. Dlaczego?
  Po 1 ciśnienie każdy może sobie zmierzyć w domu sam lub w każdej aptece.
  Po 2 kto będzie szedł do takiej budki z lekarzem na monitorze skoro nie otrzyma ani recepty ani zwolnienia ZLA ani skierowania ponieważ są to druki ścisłego zarachowania na których muszą być dane lekarza, dane POZ oraz pieczątka i podpis lekarza a żaden lekarz nie zgodzi się na umieszczenie swojego bloczka recept, ZLA czy skierowań w maszynie umieszczonej w ogólnodostępnym miejscu..

 • Paweł Kotlarski

  Oceniono 4 razy 4

  A czy na najbliższe 25 lat są plany wycofania tych pieczątek którymi panie tłuką od 50 lat w stół i na kopertę /paczkę powodując ból głowy u mnie nie mówiąc o innych pracownikach poczty którzy są tam 8h dziennie?? Czy w XXI wieku nie można wprowadzić znaczników drukowanych lub jakoś inaczej tego zorganizować?? Śmiać i płakać się chce jak się to widzi !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX