Poczta Polska postanowiła pójść z duchem czasu i otworzyć się na coraz nowe i innowacyjne rozwiązania. Przez kilka ostatnich miesięcy dziewięć start-upów przeprowadzało pilotaże swoich projektów zgłoszonych w ramach programu „GammaRebels powered by Poczta Polska”, korzystając z infrastruktury narodowego operatora.
Projekty są zarówno bardzo praktyczne i stosunkowo łatwe do wdrożenia, jak i czysto koncepcyjne. Niektóre wyglądają naprawdę ciekawie, czy wręcz przełomowo.
Zapewne najbardziej klientom Poczty spodobałby się Pakomatic, czyli coś na kształt Paczkomatów InPost. Urządzenia, umożliwiające odbieranie i nadawanie paczek, miałyby być montowane w domach wielorodzinnych. Zresztą, jak informuje w rozmowie z Newseria Biznes Łukasz Łapiński z Pakomatic, firma rozpoczęła już wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu. - Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich – mówi Łapiński.
Inne projekty to np. budki telemedyczne w oddziałach pocztowych (umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań – np. EKG czy pomiar ciśnienia) albo Hyper Poland, czyli pojazd typu Hyperloop przeznaczony do automatycznego załadunku i przewozu przesyłek pocztowych. Ideę Hyperloop – czyli mknących z prędkością 1200 km/h kapsuł w specjalnie przygotowanych rurach o obniżonym ciśnieniu - cztery lata temu zaprezentował Elon Musk.
Poniżej pełna lista projektów pilotażowanych w ostatnich miesiącach w ramach współpracy z Pocztą Polską:
Poczta Polska nie przesądza, które projekty i kiedy zostaną wdrożone w pełnej skali. Władze operatora mają to analizować. Niektóre przedsięwzięcia, choćby usługa Zapakuj.to, już funkcjonują - na razie niezależnie od Poczty Polskiej.
Czytaj też: Poczta Polska ma ważną rolę społeczną. Tak ważną, że aż rezygnuje z planów wejścia na giełdę
***