Marek Belka ma nową pracę. Były szef NBP zatrudnił się u dużego ubezpieczyciela

Profesor Marek Belka od tego miesiąca pracuje w Vienna Insurance Group. Został członkiem rad nadzorczych polskich spółek z grupy ubezpieczyciela.

Jak podała Vienna Insurance Group, Marek Belka na początku września został mianowany do rad nadzorczych trzech spółek – Compensa TU S.A., Compensa TU na Życie S.A. o InterRisk TU S.A. To firmy, których większościowym akcjonariuszem jest koncern z Wiednia. Poza nimi ma w naszym kraju jeszcze dwie - Polisa-Życie TU S.A. i Vienna Life TU na Życie S.A.

Polski biznes Vienna Insurance Group jest na czwartym miejscu rynku ubezpieczeń w naszym kraju, z udziałem na poziomie 7 proc. W pierwszej połowie tego roku zanotował 22 mln euro zysku przed opodatkowaniem.

 - Jesteśmy bardzo dumni, że Pan Profesor podjął się współpracy z Grupą VIG jako członek rad nadzorczych trzech przynależących do niej polskich spółek. Z pewnością jego ogromne krajowe i międzynarodowe doświadczenie przyniesie znaczące korzyści dla Vienna Insurance Group. Ponadto wierzymy, że jego dogłębna znajomość sektora finansowego przyczyni się do realizacji przez polskie spółki założonych celów rozwojowych - skomentował cytowany w komunikacie Franz Fuchs, Dyrektor Generalny Vienna Insurance Group Polska.

Do czerwca ubiegłego roku Marek Belka był prezesem Narodowego Banku Polskiego – od 2010 r. Wcześniej przez nieco ponad rok pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zasiadał też w polskim rządzie. W 1997 r. i w latach 2001-2002 był ministrem finansów, a w 2004-2005 premierem.

Po zakończeniu kadencji w NBP 21 czerwca 2016 roku, zaczął pracę spółce Echo Polska Properties, należącej do giełdowego Echo Investments.

W czerwcu tego roku został wybrany do rady nadzorczej banku Citi Handlowy.

Czytaj więcej na ten temat: Były premier wszedł do rady nadzorczej Citi Handlowego. Niektórzy się temu sprzeciwiali.

Więcej o: