Wicepremier Morawiecki pewny swego. To, co ciążyło w PKB, ma teraz mocno przyspieszyć

Mateusz Morawiecki liczy na mocne odbicie w inwestycjach. To jest ta noga gospodarki, która w ostatnim czasie mocno kulała. Teraz ma wyraźnie się poprawić i wspomóc wzrost PKB.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju powiedział dziennikarzom, że w trzecim kwartale inwestycje wzrosły o 4-5 proc., a w kolejnym mają urosnąć jeszcze mocniej, nawet o 8-9 proc. 

Przez ostatnie kilka kwartałów inwestycje wyglądały bardzo słabo. Dopiero w drugim kwartale tego roku wzrosły - ale i tak minimalnie, znacznie mniej, niż się tego spodziewali ekonomiści. Widać to na poniższym wykresie - w komunikatach GUS inwestycje to nakłady brutto na środki trwałe - zaznaczone na brązowo.

Wzrost PKB w Polsce i jego strukturaWzrost PKB w Polsce i jego struktura źródło: GUS

Widać, że choć PKB nam ładnie rośnie - o blisko 4 proc., ale gospodarkę wciąż ciągnie w górę głównie konsumpcja.

Czytaj więcej na ten temat: PKB Polski rośnie o prawie 4 proc. Tylko gdzie te inwestycje? Miały ruszyć, a są ledwo widoczne

W drugim kwartale inwestycje wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Teraz minister Morawiecki mówi, że w trzecim ta dynamika wzrostu przyspieszyła do 4-5 proc.. Jeśli tak się stanie, to będzie to powrót do stanu z końca 2015 roku i koniec załamania w inwestycjach, które obserwowaliśmy przez rok, a potem przez kolejne pół trwała stagnacja.

Optymizm Mateusza Morawieckiego rozciąga się na całą gospodarkę - po raz kolejny powtórzył dziś, że wzrost PKB w całym roku prawdopodobnie przekroczy zapisane w budżecie 3,6 proc.

Na oficjalne dane GUS dotyczące PKB za trzeci kwartał jeszcze trochę będziemy musieli poczekać, ale z gospodarki już napływają sygnały, że odbicie w inwestycjach rzeczywiście nas czeka. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,8 proc. w ujęciu rocznym, w tym produkcja budowlano-montażowa aż o 23,5 proc.

"Wzrost produkcji budowlano-montażowej w dziale inżynieria lądowa i wodna przekracza 30 proc. drugi miesiąc z rzędu, co sugeruje wyraźne odbicie inwestycji publicznych względem 2q17" - napisali w komentarzu do danych sprzed kilkunastu dni ekonomiści banku PKO BP. Ich zdaniem rola inwestycji we wzroście PKB powinna się zwiększać. Podobnie sądzą eksperci banku Credit Agricole. "Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w III kw. br. tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniesie 3,0% r/r wobec 0,8% w II kw." - napisali. To jednak wciąż prognoza wyraźnie mniej optymistyczna od oczekiwań wicepremiera Morawieckiego.

+++

Więcej o: