Właściciel Amazona zarobił 6,6 mld dolarów w kilka godzin. Jego firma mocno zaskoczyła

Majątek Jeffa Bezosa teoretycznie wzrósł, bo mocno podrożały akcje jego spółki w handlu posesyjnym na amerykańskiej giełdzie. Kwartalne wyniki Amazona mocno zaskoczyły inwestorów.

Amazon to największa na świecie firma zajmująca się handlem w internecie. Sprzedaje niemal wszystko, także żywność – po tym, jak niedawno przejęła za 13,7 mld dolarów znaną za oceanem sieć marketów spożywczych Whole Foods. Wczoraj dodatkowo pojawiły się doniesienia, że Amazon dostał licencje na sprzedaż leków – co sprawiło, że spadały kursy firm farmaceutycznych.

Drożały za to akcje samego Amazona, tyle, że w handlu posesyjnym – aż o ponad 7 proc. To zapewne dlatego, że spółka bardzo zaskoczyła inwestorów na plus. W kwartale, który zakończył się 30 września, Amazon zarobił 256 mln dolarów, czyli 52 centy na akcję (Amerykanie w ten sposób podają wyniki giełdowych spółek). Tymczasem analitycy spodziewali się 3-4 centów zysku na akcję. Przychody zwiększyły się o ponad jedną trzecią, do 43,7 mld dolarów, nieco mocniej, niż oczekiwano.

Czytaj także: Amazon szuka miejsca na nową siedzibę. Obiecuje 50 tys. miejsc pracy i 5 mld dolarów na inwestycje

Jednym z czynników sukcesu firmy jest zwiększenie przychodów z usługi Amazon Prime. To swego rodzaju klub, którego członkowie dostają różne zniżki, Amazon twierdzi, że wydają oni więcej na zakupy - członkostwo w tym klubie kosztuje 99 dolarów rocznie.

Założycielem i największym akcjonariuszem Amazona jest Jeff Bezos. Miliarder ściga się o pierwsze miejsce na liście najbogatszych z Billem Gatesem. Jeśli wzrosty notowań Amazona z handlu posesyjnego utrzymają się w czasie piątkowej sesji na Wall Street, Bezos może wyprzedzić założyciela Microsoftu.

W indeksie miliarderów prowadzonym przez portal Bloomberg, na koniec czwartkowej sesji majątek Gatesa był wart 88 mld dolarów, Bezosa 83,5 mld dolarów. Wzrost notowań Amazona o 7 proc. dałby mu pierwsze miejsce. Oczywiście pod warunkiem, że wycena majątku Gatesa mocno nie wzrośnie.

Bill Gates zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych w tym rankingu od kilku lat. W lipcu tego roku, jednego dnia, w trakcie sesji, na krótko został wyprzedzony przez Jeffa Bezosa. Gates sukcesywnie przekazuje swój majątek – czyli akcje Microsoftu – na cele charytatywne, do fundacji, którą prowadzi razem z żoną. Gdyby tego nie robił, jego majątek, według wyliczeń Bloomberga, sięgałby około 150 mld dolarów.

Czytaj też: Bill Gates przestanie być najbogatszym człowiekiem świata. Przez... filantropię

+++

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: