Wiatr się opłaca konsumentom. W ten weekend Niemcom być może trzeba będzie płacić za korzystanie z prądu

Andrzej Mandel
Energii z wiatru jest tyle, że ceny energii w Niemczech będą weekend ujemne. Niemcy produkują z wiatru niemal tyle prądu, ile wszystkie elektrownie w Polsce.

Weekend w Niemczech zapowiada się wietrznie, co będzie skutkować kolejnym rekordem produkcji energii z wiatru. Analitycy prognozują, że w niedzielę energii w niemieckiej sieci będzie więcej niż wynosi zapotrzebowanie i jej ceny spadną poniżej zera. Ujemne ceny za energię już się w Niemczech zdarzały, ale w najbliższy weekend pierwszy raz mają szansę utrzymać się przez cały dzień. Niemieccy producenci prądu mogą mieć więc dwa wyjścia – albo dopłacać odbiorcom, by pobierali więcej prądu albo wyłączyć turbiny, by zmniejszyć moc.

Jak twierdzi Bloomberg, prognozuje się, że w niedzielę o rano moc niemieckich elektrowni wiatrowych sięgnie 39 190 megawatów. To połowa zapotrzebowania na prąd w Niemczech i równowartość produkcji 40 przeciętnych reaktorów w elektrowniach jądrowych. To także niemal tyle, ile wynosi moc zainstalowana wszystkich polskich elektrowni (41 296 MW na dzień 31.12.2016 r.)  Moc elektrowni wiatrowych u naszych zachodnich sąsiadów stanowi już jedną trzecią mocy zainstalowanej i nadal będzie rosnąć. Niemcy planują w tym roku podnieść moc tego typu instalacji o 9 procent.

W Europie moc elektrowni wiatrowych pokrywa około 10 procent zapotrzebowania na energię. W Polsce, na koniec 2016 roku pokrywane było około 7,5 procenta zapotrzebowania energetycznego. Do 2020 Polska zobowiązała się do 19,13 proc. udziału energii z OZE w ogólnej produkcji. Koszt produkcji energii z wiatru spada i będzie spadać – według Bloomberg w ciągu najbliższych 20 lat koszt produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych spadnie o 71 procent. Dotychczas subsydiowani producenci energii z wiatru powoli przestają potrzebować pomocy państwa – w Niemczech ma powstać elektrownia wiatrowa budowana bez wsparcia państwa.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (150)
W ten weekend Niemcom być może trzeba będzie płacić za korzystanie z prądu
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 55 razy 35

  Niemcy myślą 20 lat do przodu, Polacy rozpamietują 50 lat do tyłu ( komunizm, złonierze zaklęci, powstanie itp). Dlatego oni sa bogac. Dlatego przodują praktycznie we wszystkim, dlatego za kilka lat bedą jeżdzili elektrycznymi samochodami tankujac je w nocy z sieci praktycznie za darmo, dlatego jeszcze długo bedziemy od nich kupowac samochody a nie oni od nas

 • thelma333.3

  Oceniono 12 razy 10

  Chwileczke, czy ja dobrze rozumiem: panstwo czyli podatnicy subsydiuja WSZYSTKIE elektrownie wiatrowe w Niemczech? bo bez doplat sa nieoplacalne?

 • roggeven

  Oceniono 17 razy 7

  Jesli chcesz wydawac na energie elektryczna dwa razy wiecej niz srednia w UE, zapraszam do Niemiec.
  300 tys. domostw w Niemczech ma odlaczony prad, bo ludzi nie stac.Ceny pradu stale pna sie w gore-elektrownie atomowe maja zostac wylaczone do 2022, bo tak sie Angeli zachcialo, aby "wydmuchac" Zielonych.Wegiel jest "be"
  mimo, ze dostarcza jedna czwarta pradu.Wiatrakow trza by tyle, ze pol NIemiec to wielki park wiatrakowy-poza tym
  szum i wibracje lopat spedzaja doslownie sen z powiek tubylcom na prowincji i zabijaja miejscowe ptaki.Jak przyjdzie flauta albo za mocno wieje wiatraki stoja, trzeba szybko wlaczac silownie na ruski gaz.
  Jak wszystkie pracuja na raz dobrze Niemcy maja pradu za duzo i pchaja go na Czechy, Polske i Szwajcarie zaklocajac miejscowe sieci, tak ze nasi energetycy, jak i Czesi i Helweci instaluja specjalne zabezpieczenia przed
  niemiecka "hojnoscia".Niemcy dzieki ekofanatykom maja chlubne drugie miejsce w rankingu-najdrozszy prad w Europie i daza do miejsca numer jeden

 • janrobin2015

  Oceniono 34 razy 6

  Wszystko fajnie tylko dlaczego autor nie pisze ze mimo tzw. ujemnych cen I znaczacym udziale produkcji pradu z elektrowni wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych cena pradu dla koncowego uzytkownika rosnie w Niemczech rok w rok od kilkunastu lat. W 2004 koszt 1KWh byl ok 17 eurocentow a w tym roku prognozuje sie najwiekszy wzrost cen od lat takze cena pradu moze osignac nawet 28 Eurocentow. Polecam autorowi przeczytanie ponizszego artykulu :
  www.faz.net/aktuell/finanzen/meine-finanzen/geld-ausgeben/2017-wird-das-teuerste-stromjahr-aller-zeiten-15261874.html

 • 21252c3

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli w weekend mamy ryzyko blackout'u w Polsce i w Czechach? Miały być wyłaczniki na granicy z Niemcami, ale jeszcze chyba nie są gotowe.

 • nepwk

  Oceniono 3 razy 3

  ujemne ceny będą tylko na rynku hurtowym, nie dla typowego Helmuta ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX