Nie tylko BZ WBK. Inne banki też bardzo ostrożnie obchodzą się z kryptowalutami. Mają na nie "paragraf"
Pod koniec grudnia głośno było o Banku Zachodnim WBK, który sprowadził na siebie gniew klientów po wypowiedzeniu jednemu z klientów umowy prowadzenia konta za handel kryptowalutami. BZ WBK tłumaczył wówczas, że nie wypowiada umów z osobami fizycznymi, które handlują kryptowalutami „w sposób standardowy”, natomiast podjął decyzję o „nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta”. „Dotyczy to przykładowo giełdy kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności” – informował bank. Chodzi o to, że zgodnie z prawem bankowym i ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, musi dbać o bezpieczeństwo powierzonych mu środków i oceniać ryzyko prania pieniędzy. A w niektórych przypadkach może mieć problemy z identyfikacją, skąd pieniądze się wzięły.
Okazuje się, że to Bank Zachodni WBK nie jest jedynym, który w kwestii kryptowalut postanowił działać. Tuż przed końcem roku informację o wypowiedzeniu umowy przez bank Pekao pokazali na swoim profilu na Facebooku administratorzy easycoin.pl, czyli serwisu umożliwiającego wymianę środków w postaci kryptowalut. W tym przypadku bank również powoływał się na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. „Działalność w zakresie obrotu walutami wirtualnymi uniemożliwia skuteczne monitorowanie aktywność klienta i ustalenie źródła pochodzenia środków na rachunkach” - czytamy w piśmie.
Co więcej, 29 grudnia, czyli ledwie dzień po tym, jak media obiegła informacja o wypowiedzeniu umowy klientowi BZ WBK, swoje oświadczenie wydał BOŚ Bank. Instytucja napisała w nim, że od początku 2018 r. nie otworzy rachunku bankowego żadnemu podmiotowi prowadzącemu działalność umożliwiająca obrót kryptowalutami.
Podobne decyzje z pewnością zapadły lub wkrótce zapadną też w kolejnych bankach. Komisja Nadzoru Finansowego już w kwietniu 2017 r., jak informuje Wyborcza.pl, wysłała prezesom banków pisma ws. zasad wypowiadania umów rachunków bankowych. Zwracała wówczas uwagę, że umowy z klientami powinny być wypowiadane, jeśli bank nie może zrealizować choćby jednego z tzw. „środków bezpieczeństwa finansowego” wymienionych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. A „paragrafem” na transakcje kryptowalutami może być m.in. niemożność badania przeprowadzanych transakcji.
fragment ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu .
Kilka innych banków, przepytanych przez Bankier.pl, informuje, że ma zasady podobne jak np. BZ WBK - czyli że kupowanie kryptowalut "na własny użytek" nie grozi zamknięciem konta. Inaczej jest natomiast, gdy bank uzna, że rachunek jest wykorzystywany niezgodne z przeznaczeniem lub bank podejrzewa przestępstwo.
Abstrahując od kwestii czysto prawnych, które stawiają pod dużym znakiem zapytania możliwość prowadzenia rachunków spółkom zajmującym się obrotem kryptowalutami, najważniejsze instytucje zwyczajnie Polaków przed inwestowaniem w kryptowaluty ostrzegają. Robi to nie tylko Narodowy Bank Polski czy Komisja Nadzoru Finansowego, ale także Związek Banków Polskich, czyli de facto instytucja zrzeszająca banki, działająca w ich imieniu. Wśród najczęściej pojawiających się argumentów w tych ostrzeżeniach są m.in. te o rynek walut wirtualnych nie jest regulowany, inwestowane środki nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a kursy kryptowalut cechują się wielką zmiennością.
Czytaj też: Moim zdaniem bitcoin nie jest bańką spekulacyjną. Jest znacznie gorszy niż zwykła bańka
***
-
Ostrzegają przed nową mutacją. "Lockdown do końca świata, jeśli to się rozniesie". LOT wyjaśnia
-
Eksperci zaskoczeni danymi GUS o pensjach i produkcji. "Odlatujemy w kosmos", "Rakieta na rynku pracy"
-
Prawie 48 mln złotych kary. Sąd skazał twórcę pirackiego serwisu z filmami
-
Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Rząd podał datę
-
Luzowanie w jedenastu województwach. Kilka rząd "dopchnął kolanem" [WYKRES DNIA]
- Departament Stanu USA odradza podróże do ponad 100 krajów. Na liście jest też Polska
- Dr Sutkowski: Po długim lockdownie potrzeba bardzo delikatnego otwarcia. "Koronawirusa wciąż jest dużo"
- Nowości Apple powalają. Również cenami. Za sam breloczek zapłacimy 159 zł
- Ukraina walczy nie tylko z separatystami. Gospodarka na dnie recesji i "organizm zainfekowany"
- Partia Ziobry z wątpliwościami ws. OFE. Semeniuk: Gdybyśmy wiedzieli, o co chodzi, żyłoby się nam łatwiej