Wygląda na to, że pierwsze miejsce na liście najbogatszych zmieniło się na dłużej. Oto lider

Pojedynek Gates-Bezos od kilku miesięcy przynosił zmiany, najczęściej chwilowe, w czołówce rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Ale początek roku pokazuje, że na pierwszym miejscu na dłużej może zagościć Jeff Bezos. Wyprzedza on Gatesa już o 10 mld dolarów.

Według ostatniego odczytu indeksu miliarderów Bloomberga, Jeff Bezos, założyciel Amazona, ma teraz majątek o wartości 104 mld dolarów. Od początku roku zyskał już 4,7 mld dolarów. Bill Gates także się wzbogacił, ale o niespełna 1,5 mld dolarów i teraz ma 93,3 mld dolarów. Dystans między panami pogłębia się więc coraz bardziej.

Wyliczenia Bloomberga opierają się na notowaniach spółek, których udziały mają miliarderzy, a więc Amazona i Microsoftu. Im mocniej rosną one na giełdzie, tym bardziej rośnie majątek ich właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że Bill Gates od dłuższego czasu regularnie przekazuje część swoich akcji na cele charytatywne, co także ma wpływ na jego pozycję w rankingu.

Czytaj też: To był bardzo dobry rok - dla najbogatszych. Ich majątki wzrosły łącznie o bilion dolarów

Na kolejnych miejscach znajdują się: znany inwestor Warren Buffett z 86,4 mld dolarów, Mark Zuckerberg z 76,9 mld dolarów i Amancio Ortega (właściciel odzieżowego Inditeksu, który ma m.in. markę Zara) z 76,7 mld dolarów.

Początek roku przyniósł też inne zmiany na liście. W czołówce pod względem najszybciej rosnącego bogactwa znalazła się pochodząca z Chin Yang Huiyan. Wiceprezes i kontrolujący akcjonariusz największego w Chinach dewelopera Country Garden tylko w cztery dni zarobiła 2,1 mld dolarów. Stała się dzięki temu piątą najbogatszą osobą w Chinach – bo najbogatszą kobietą już jest. Jest też najmłodsza w gronie chińskich miliarderów, ma 36 lat.

+++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: