Ukraińcy zarabiają w Polsce coraz więcej. Ilością wysyłanej do domów gotówki doganiają powoli polskich emigrantów

Coraz więcej cudzoziemców przyjeżdża pracować do Polski i wyraźnie rośnie wartość wysyłanych przez nich za granicę pieniędzy. W tym samym czasie Polacy pracujący za granicą nie zwiększają istotnie przekazów do kraju.

Najnowszy raport NBP o bilansie płatniczym pokazuje, że w trzecim kwartale ubiegłego roku cudzoziemcy pracujący w Polsce przekazali za granicę prawie 3,5 mld zł. To o ponad 180 mln zł więcej, niż w poprzednim kwartale i aż o 1,7 mld zł więcej niż rok wcześniej (czyli w trzecim kwartale 2016).

Ukraińcy wysyłają coraz więcej pieniędzy

Jak wyjaśnia NBP, ten wzrost zawdzięczamy przede wszystkim rosnącym transferom od imigrantów krótkookresowych (których mamy znacznie więcej). Pieniądze wysyłają zaś głównie Ukraińcy - transfery na Ukrainę wyniosły 3,2 mld zł, czyli 91 proc. wszystkich. Jeszcze trzy lata temu, w pierwszym kwartale 2015, było to 1,18 mld zł, teraz to już niemal trzy razy więcej. Na marginesie - w raporcie widać też, że obywatele Ukrainy także coraz więcej u nas wydają.

Ile pieniędzy wysyłają za granicę cudzoziemcy pracujący w PolsceIle pieniędzy wysyłają za granicę cudzoziemcy pracujący w Polsce źródło: NBP

Transfery od emigrantów z Polski prawie bez zmian

Z kolei jeśli chodzi o przekazy od polskich emigrantów, to one nie wzrosły, a nawet lekko spadły. W trzecim kwartale 2017 do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą przesłano 4,3 mld zł, o 0,1 mld zł mniej, niż rok wcześniej. NBP pisze, że spadek wynika z tego, że mniej środków przyszło z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Z drugiej strony, wzrosły za to przekazy na przykład z Holandii i Norwegii. NBP podkreśla, że zmniejszenie transferów jest niewielkie i nie świadczy jeszcze o zmianie trendu, od kilku lat środki przesyłane do kraju od Polaków pracujących za granicą są na stabilnym poziomie.

To, co widać, to zbliżanie się wielkością dwóch kwot:  transferów polskich emigrantów i pieniędzy wysyłanych za granicę przez zatrudnionych w Polsce cudzoziemców, czyli głównie Ukraińców.

Środki przekazane przez pracowników d/z krajuŚrodki przekazane przez pracowników d/z kraju gazeta.pl

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Według szacunków firmy Personnel Service, w naszym kraju pracuje już blisko 2 mln obywateli Ukrainy. Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne dane, zgodnie z którymi w ubiegłym roku wydano ok. 250 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza UE i zarejestrowano około 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. W przeważającej większości chodzi o Ukraińców - to około 85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. oświadczeń. Zatrudniani są już nie tylko w rolnictwie, jak to było kiedyś, ale także w branży budowlanej czy handlu.

- Z naszych doświadczeń wynika również, że pracownicy z Ukrainy coraz częściej pracują też w usługach. Obsługują nas w sklepach, są kierowcami w taksówkach czy kosmetyczkami w salonach piękności. Bliskość językowa ma tutaj duże znaczenie. Zatrudniani przez nas pracownicy z Ukrainy dosyć łatwo uczą się języka polskiego i są w stanie obsługiwać polskich klientów - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Eksperci podkreślają, że napływ siły roboczej ze Wschodu zasypuje dziury na naszym rynku pracy, bo z powodu rekordowo niskiego bezrobocia firmy mają coraz większy problem z zatrudnieniem. Z drugiej strony, pracujący zwykle na niższych stawkach Ukraińcy zmniejszają nieco presję płacową, pensje nie rosną tak mocno, jak (teoretycznie) by mogły.

Pojawiają się też jednak już głosy, że fala imigracji z Ukrainy powoli się uspokaja i przestanie wspomagać polskich przedsiębiorców.

- Dane potwierdzają, że potencjał migracyjny Ukrainy wyczerpuje się, a obserwowane w ostatnich latach wzrosty liczby migrantów, które rozwiązywały problem braku pracowników i ograniczały przyrost wynagrodzeń, nie będą raczej utrzymane - napisali niedawno temu ekonomiści PKO BP.

Czytaj też: Duńczycy boją się wyjazdu polskich pracowników. Poprawa na naszym rynku pracy może okazać się bardzo kusząca

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (59)
Raport NBP: Ukraińcy zarabiają w Polsce coraz więcej. Ilością wysyłanej do domów gotówki doganiają powoli polskich emigrantów
Zaloguj się
 • d1r3ct

  Oceniono 8 razy 4

  Tak tylko zapytam kiedy Ukraina weszła do Unii ? Bo dla Polaków nie otwierano tak ochoczo rynków pracy...Ukraina płaci składki do budżetu UE ?
  Jak tam zmiany na Ukrainie, kiedy obywatele są poza granicami pilnują dobrze kraju i rządzących, walczą z korupcją, bo jakoś o zmianach na Ukrainie cicho ?
  Aha no i Polacy wszędzie, szczególnie w UK po Brexicie słyszą nierzadko..."nie jesteście u siebie", "już niedługo", "wracajcie do siebie". Jak się ma to do przyjmowania w Polsce imigrantów ekonomicznych, szczególnie spoza UE, a postawy wobec Polski i Polaków ? Np. problemy dla przewoźników i inne jakie planuje wprowadzić reszta starych krajów UE ?
  No i jeszcze jedno - w jakim momencie rozwoju były/są kraje bogatej starej Europy, jakich pracowników potrzebowali, a Polska ? Trudno powiedzieć żeby u nas występowały te same problemy...no chyba, że jest się przedstawicielem jakiejś rady biznesowej, dużej korporacji, która za pracę chce płacić 300-400€...tyle co kosztuje (często więcej) pokój w Niemczech czy UK.

 • rutylowy

  Oceniono 18 razy 4

  Tak? No to przedstawcie najnowsze cyferki, ilu z Ukraińców płaci w Polsce podatki i ZUS. Pośmiejemy się wspólnie.

  wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22962803,szpitale-wydaja-krocie-na-leczenie-nieubezpieczonych-cudzoziemcow.html

 • matylda1001

  Oceniono 3 razy 3

  Na przystanku tramwajowym we Lwowie widziałam ogłoszenie o treści "Legalna praca w Polsce, branża budowlana. Płaca miesięcznie 2000 EURO brutto. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione" do tego ukraiński numer komórkowy. Jeśli to uczciwa propozycja to się nie dziwie, że u nas jest tylu Ukraińców.

 • guestowiec11

  Oceniono 5 razy 3

  Sie pisiory powinny opamietać z tym przyjmowaniem ukraińców - nie dość że rynek i tak spierd...y psują jeszcze bardziej, to i ścieżka dla ruskich szpiegów łatwiejsza. Chyba, ze pisiej komunie o to właśnie chodzi...i pod przykrywką przyjmowania imigrantów, jako alternatywy dla uchodzców, robią tunel dla ruskich. Do matołów: to nie jest tożsaama sytuacja jak w GB, bo Polacy, by móc w GB pracować i mieszkać musieli najpierw znaleźć się w UE, a ukraińcom wciąż blizej do putina. Ukraińców tu plaga.

 • spamboy

  Oceniono 7 razy 3

  Nie mam wspólnego nic z nacjonalizmem, ale nie będę chodził na zakupy do sklepów w których zatrudniają obcokrajowców ze wschodu:
  * Primo dla tego, że chcę we własnym kraju móc normalnie się komunikować (a mam z tym coraz to większe problemy w najróżniejszych miejscach i w zakresie prostych spraw),
  * Secundo wiem że ci ludzie są tam tylko z pazerności ich pryncypałów.

  Wciskanie kitu, że nie ma rąk do pracy (na prostych stanowiskach) jest bullshitem, którym społeczeństwo jest karmione w imię jeszcze większego dociskania śruby. Nie zapłacimy ci Polaku nawet tych minimów które dyktują ustawy, skoro możemy zatrudnić Ukraińca na kontakt i zrobić z niego woła roboczego.

  To jest przykre. Współczuję tym ludziom ale ich pobyt tu dyktowany jest częstokroć tylko polepszeniem sobie warunków, gdy tymczasem naszym "biedakom" nie pozostaje już nic. Cóż zubożały suwerenie, dałeś się wydymać po całości po raz kolejny - karmią Cię pierdołami o polskości, gdy tymczasem Ty nie masz na chleb, nie miałeś i mieć nie będziesz. Szykuj widły!

 • cvbnm56789

  Oceniono 11 razy 3

  Wysyłają wiecej bo po prostu jest ich (ukraincow) w Polsce coraz wiecej.U mnie w pracy to juz prawdziwa plaga.

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy to co zarobią w UK, Niemczech, czy gdzie indziej przejadają na miejscu, gdyż tam czuja się jak u siebie, sprowadzają rodziny. Ukraińcy w Polsce żyją skromnie bo są tu tymczasowo, za tyle samo na Ukrainie kupią więcej, więc wysyłają swoim rodzinom i tam jeżdżą na święta i wakacje, albo wracają.

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz 1

  Troche kapitalisci na pracownikach z Ukrainy zarobili. Minus taki ze kryptobanderowcy dostana polskie obywatelstwo. Bo Ukraincy to nie jest przyjazny Polakom narod. Malo im ludobójstwa na Polakach na Kresach - chca sie odegrac za I RP i II RP. Zatem kryptobanderowcy beda wspierac Niemcow, Zydow jesli chodzi o szkodzenie polskim interesom narodowym. Z czasem bedzie to czynione bez "krypto" tylko jawnie. Dlatego ta ostatnia ustawa jest tak wazna dla Polakow. By w chwili wjazdu do Polski znali zasady: Polska i Polacy banderyzmu nie akceptujemy jako zgodna z polskim prawem ideologie. To nie zatrzyma procesu jaki jest ale przynajmniej pozwoli Polakom powstrzymywac go na ile mamy sil. Kapitalisci zarobia i jak zaczna sie mordy banderowcow i innych to wyjadą do Izraela, USA i gdzie indziej.

 • monoekann

  Oceniono 1 raz 1

  o ironio..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX