Kolejny projekt Muska w realizacji. Elektryczne minibusy na bazie Tesli S pojadą pod ziemią w Chicago

Spółka Boring Company założona przez Elona Muska półtora roku temu ma zbudować w Chicago szybkie podziemne połączenie pomiędzy częścią miasta położoną nad jeziorem Michigan a portem lotniczym O'Hare.

Firma twórcy Tesli i SpaceX chce zbudować w Chicago całkiem nowy rodzaj podziemnego transportu. Nie będzie to Hyperloop, a więc niezwykle szybko poruszający się pojazd wewnątrz specjalnej rury, ale coś co najłatwiej opisać jako system niewielkich elektrycznych autobusów poruszających się pod ziemią w odpowiednio wydrążonym tunelu.

Nowe pojazdy mają zabierać do 16 pasażerów razem z bagażem i będą odjeżdżać co 30 sekund z przystanków - w mieście i przy lotnisku. Pokonanie ponad 25-kilometrowej trasy zajmie im 12 minut, teraz komunikacja miejska w Chicago dowozi pasażerów na lotnisko na tej trasie w ciągu około 40 minut.

Podziemne autobusy mają być zbudowane na ramie Tesli S. Jednak prawdopodobnie nie będą miały baterii, prąd będą pobierały ze specjalnej szyny.

Czytaj więcej: Tesla nie będzie miała łatwo. Mercedes pokazuje, jak będzie wyglądał konkurent Modelu 3. 

Firma Muska w całości ma sfinansować budowę nowego rodzaju transportu, miasto nic się nie dorzuci. Potem będzie sprzedawać bilety za 1 dolara (prawdopodobnie) i dodatkowo zarabiać na reklamach oraz - co oryginalne - na sprzedaży produktów, które zostaną zakupione w trakcie jazdy przez pasażerów za pomocą smartfonów.

Według „Chicago Tribune”, budowa nowej podziemnej linii będzie kosztowała firmę Muska poniżej miliarda dolarów.

Nie wiadomo jednak, kiedy linia ruszy. Na razie Boring Company wygrała przetarg na nowe połączenie. Smaczku dodaje fakt, że konkurowała tutaj z konsorcjum, w którym był fundusz inwestycyjny wspierany przez “Magica” Johnsona, byłą wielką gwiazdę amerykańskiej koszykówki. Teraz musi powstać szczegółowy projekt. I ten musi zostać zatwierdzony przez władze Chicago. Te jednak bardzo chcą, by innowacyjny system transportowy zaczął działać jak najszybciej.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (36)
Kolejny projekt Muska w realizacji. Elektryczne minibusy na bazie Tesli S pojadą pod ziemią w Chicago
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 5 razy 5

  Za to w Wwie na Okecie zrobiono szybka kolej miejska ktora jedzie dluzej niz autobus 175.

  Mozna? Mozna!

 • dvla

  Oceniono 9 razy 3

  Ile agora dostaje za pisanie tych bzdur od muska? Przypominam że od amber gold dostaliście 20 baniek za laurki w gazecie - do czasu aż amber padło :-)

  taka gazeta prawna tego szwindla nie reklamowała a wam srebrniki uczciwość zasłoniły

 • roman_j

  Oceniono 11 razy 3

  Prąd z szyny? Czyli właściwie metro, tyle że mniejsze i z częstszymi odjazdami. No i może nie po torach. Czy to taka znowu innowacja?

 • Rob roy

  Oceniono 4 razy 2

  super pomysl. nie tlumaczycie dlaczego to jest innowacyjne. chodzi o KOSZT . tero w warszawie kosztowalo 12 mld dolarow za taki kawalek- i obsluga jedt tez znacznie drozsza
  dlatego musk jest genialny
  to samo zrobil w spacex

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  To prozniowo to grawitacyjnie, a co bedzie jak stanie w polowie drogi?

 • fuzzy_quack

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwny pomysl. Na lotnisko kursuje naziemne przedpotopowe 'metro,' ktore sie wlecze jak cholera. Tak na oko, modernizacja metra kosztowala by raczej taniej. A nawiasem mowiac, 'część
  miasta położona nad jeziorem Michigan' ma okolo 40 km dlugosci, wiec raczej chodzi o centrum Chicago.

 • cichwoda

  Oceniono 7 razy 1

  tsza zainwestować jakiejś nastemne pińndziesiont miljarduf w te firme

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX