NCBR i państwowe spółki energetyczne stworzą e-VAN, czyli dostawcze auto elektryczne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Enea, Energa-Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja podpisały list intencyjny dotyczący wielostronnej współpracy w ramach programu "e-VAN", który ma na celu stworzenie innowacyjnych, bezemisyjnych pojazdów użytkowych.

Założeniem programu "e-VAN" jest opracowanie innowacyjnego, bezemisyjnego samochodu dostawczego. Pojazd będzie dostosowany do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, tak aby mógł być wykorzystywany m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań, podano w komunikacie.

W ramach współpracy powołany zostanie zespół projektowy, który skoordynuje wszystkie działania, w tym także prace badawczo-rozwojowe. W efekcie powstały pojazd zostanie zamówiony i wcielony do floty należącej do sygnatariuszy listu. Zakończenie działań w ramach programu "e-VAN" przewidziane jest na rok 2022.

Czytaj więcej: Andrzej Duda pomoże spełnić marzenie Morawieckiego? Prezydent wierzy w polski elektryczny samochód

"Nowatorski program 'e-VAN' to kolejny przykład inicjatywy związanej z popularyzacją transportu elektrycznego w naszym kraju. Zaprojektowanie auta odpowiadającego na potrzeby przedsiębiorstwa to marzenie każdej firmy, dlatego mam nadzieję, że ta okazja zostanie dobrze wykorzystana przez spółki zaangażowane w realizację tego projektu" - skomentował wiceminister energii Michał Kurtyka.

- Podpisany dziś list intencyjny jest niezwykle ważną inicjatywą, pokazującą konieczność wypracowania technologii nowoczesnych, bezemisyjnych pojazdów i rozwoju szeroko rozumianego transportu zeroemisyjnego w Polsce. Dzięki obecności największych w Polsce spółek energetycznych, powstanie pojazd dostosowany do oczekiwań tego segmentu rynku – dodał dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski. – To również kolejne działanie NCBR w nowatorskiej formule partnerstwa innowacyjnego, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreując rynek dla nowatorskich produktów.

Czytaj więcej: Powrót motoryzacyjnej legendy? Ursus chce wznowić produkcję słynnego motocykla ery PRL

Ursus też ma projekt dostawczego auta elektrycznego

Na zaistnienie na przyszłościowym, jak się wydaje, rynku dostawczych aut elektrycznych ochotę ma też producent traktorów, firma Ursus, która w połowie listopada ubiegłego roku pokazała projekt Ursus Elvi.

Ursus Elvi - polski samochód elektryczny, który został wydrukowany w technologii 3D w radomskiej firmie Infinitech 3DUrsus Elvi - polski samochód elektryczny, który został wydrukowany w technologii 3D w radomskiej firmie Infinitech 3D Ursus

Samochód stworzony wspólnie przez Ursus i HCP, firmę, która opracowała silnik, ma mieć minimalną ładowność 1100 kg. Zasięg na jednym ładowaniu akumulatora ma wynieść ok. 150 km i a prędkość maksymalna nawet do 100 km/h. Firma zapowiadała też wtedy, że naładowanie akumulatora auta do pojemności 90 proc. ma zająć jedynie kwadrans. Produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: