Upały doskwierają w pracy? Poznaj obowiązki pracodawcy. Musi spełnić te wymogi

Robert Kędzierski
Upały, jakie nawiedziły Polskę, mogą uprzykrzać życie jeszcze przez kilka tygodni. Podwyższona temperatura wiąże się z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy.

Upały są szczególnie uciążliwe dla tych, którzy pomimo znacznie podwyższonej temperatury muszą pracować. W tym okresie na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki.

Sprawdź czy możesz nie pracować

Przepisy określają maksymalną temperaturę,  w jakiej można pracować. Niestety próg 30 stopni dotyczy wyłącznie pracowników młodocianych i to wykonujących określoną pracę. Tylko tacy pracownicy wedle przepisów nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa. W przypadku regularnych pracowników przepisy nie mówią wprost o maksymalnej temperaturze. 

Kiedy pracodawca musi dostarczyć napoje?

Tę kwestię reguluje ustawa. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić napoje, kiedy temperatura w pomieszczeniu zamkniętym przekracza 28 stopni, a w terenie otwartym 25 stopni.

Przepisy nie określają jakiego rodzaju napoje mają otrzymać pracownicy. Może więc to być zwykła woda pitna. Nie musi być też chłodzona. 

Czy z pracy można wyjść wcześniej?

Pracodawca ma prawo skrócenia dnia pracy z uwagi na upał. W takim wypadku nie może jednak obniżyć pracownikowi wynagrodzenia. Skrócenie czasu pracy nie jest jednak obowiązkiem. Właściciel firmy nie musi się na to godzić. Zdrowy rozsądek nakazuje jednak, by o pracowników w upały zadbać. Zbyt długa ekspozycja na wysoką temperaturę może bowiem negatywnie odbić się na ich zdrowiu. 

Czy można sobie robić dłuższe przerwy?

Właściciel firmy może zgodzić się na wydłużenie przerw pracowników. Nie ma jednak takiego obowiązku - zależy to tylko od jego dobrej woli. 

Czy pracodawca musi zapewnić klimatyzację?

Przepisy nie określają maksymalnej temperatury w biurze. Z formalnego punktu widzenia pracodawca nie musi zapewniać pracownikom wiatraków, klimatyzatorów czy innego sprzętu - nawet żaluzji w oknach. 

Czytaj też: Czy można pracować krócej? Ciekawy eksperyment daje odpowiedź. 

O czym jeszcze musi pamiętać pracodawca

Z jednej strony przepisy nie nakazują pracodawcy zakupu wentylatorów, rolet, organizowania dłuższych przerw czy zezwalania na szybsze wyjście z pracy. Z drugiej strony jednak przepisy mówią o tym, że pracodawca "ma obowiązek organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość". A wykonywanie pracy w gorącym i niewentylowanym pomieszczeniu, szczególnie długotrwałe, z pewnością może zostać uznane za uciążliwe. 

Co grozi za niezapewnienie wody?

Umożliwienie dostępu do wody w przypadku upałów jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Za zignorowanie przepisów grozi grzywna od 1000 do 30 tys. zł. Warto zatem pamiętać o spełnieniu tego wymogu. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Źródło: mpips.gov.pl

Więcej o: