Moody's prognozuje wzrost cen energii elektrycznej w Polsce. Powodem "gwałtowny wzrost cen węgla"

Według agencji Moody's hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce będą rosnąć. To kolejna tego typu prognoza.

Agencja Moody's prognozuje, że ceny energii elektrycznej w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat będą wyraźnie rosnąć. W czerwcu 2022 mogą wynosić na rynku hurtowym 180-230 zł/MWh.  

Wyraźny wzrost cen

Dla porównania, obecny roczny kurs terminowy na poziomie powyżej 200 zł/MWh jest wyższy od wcześniej prognozowanego przez Moody's przedziału od 160 zł do 180 zł/MWh - czytamy w raporcie. 

"Czerwcowa nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii powinna stymulować budowę mocy wytwórczych energii odnawialnej i przybliżyć Polskę do celu. Przedsiębiorstwa o największym udziale wytwarzania konwencjonalnego będą najbardziej dotknięte polityką dekarbonizacji, a trwająca redukcja bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie wywierać presję na marże wytwórcze"

- powiedziała wiceprezes Moody's Helen Francis, cytowana w komunikacie. 

Z raportu wynika jednocześnie, że Polska prawdopodobnie osiągnie cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych i efektywności energetycznej do 2020 r., ale może nie osiągnąć celu, jakim jest pokrycie co najmniej 15 proc. końcowego zużycia energii ze źródeł odnawialnych (OZE).

Główna przyczyna? Uzależnienie od węgla

Zdaniem agencji, zmiany w największym stopniu dotkną Polskiej Grupy Energetycznej (PGE, rating Baa1, perspektywa stabilna), a najmniejszym Energi (Baa1, perspektywa stabilna). Moody's dostrzega plany zwiększenia udziału źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych, zwłaszcza w PGE, ale podkreśla niską bazę tego rodzaju wytwarzania. Jednocześnie zwraca uwagę, że Polska energetyka pozostaje oparta na węglu.

Wzrost prognoz odzwierciedla gwałtowny wzrost cen węgla i dwutlenku węgla, a także uwzględnia pogląd agencji Moody's, że zdominowany przez węgiel polski miks paliwowy nie zmieni się znacząco, a produkcja z nowych mocy konwencjonalnych prawdopodobnie przewyższy ekspansję odnawialnych źródeł energii w najbliższym czasie, podano także.

Czytaj też: "Górnicy mają gwarancję zatrudnienia na kilkadziesiąt lat" - tak twierdziła premier Szydło

Kolejna taka prognoza

Wzrost cen energii - zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i biznesowych - przewiduje też  Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jak już informowaliśmy w roku 2030 przeciętny polski rachunek za energię elektryczną może być wyższy o 25-30 proc. Oznacza to wzrost z poziomu  115 zł do ok. 140 zł. I w przypadku tej analizy za główną przyczynę wzrostu cen odpowiada uzależnienie polskiej energetyki od węgla, którego cena, podobnie jak koszty związane z emisją dwutlenku węgla, rośnie. 

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

(ISBnews)

Więcej o: