Prezydent podpisał specustawę mieszkaniową. Ma przyśpieszyć budowę budynków mieszkalnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę mieszkaniową. Jej priorytetem jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych.

Kluczowe zmiany dotyczą ustawy Prawo budowalne, gdzie dostępność oznacza, że nowe wznoszone budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne będą uwzględniać potrzeby i możliwości osób o szczególnej sytuacji życiowej, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi.

Czytaj też: Pół miliona osób może stracić dach nad głową? Olbrzymi błąd w ustawie

Nowa regulacja uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami innymi niż wyłącznie niepełnosprawność ruchowa. Potrzeby takie opisuje artykuł 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r.

Trzeba pamiętać, że w starzejącym się społeczeństwie szybko wzrasta liczba osób o szczególnych potrzebach mieszkaniowych. Syndrom więźniów czwartego piętra doskonale obrazuje bariery z jakimi muszą się mierzyć osoby o ograniczonej sprawności, szczególnie seniorzy

- powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dostępne mieszkanie i przyjazna przestrzeń lokalna to warunek samodzielności i niezależności każdego z nas. Dlatego też zaproponowane przez rząd rozwiązania pomogą zapobiegać wykluczeniu osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i rodziców z dziećmi w wózkach

- wskazał z kolei wiceminister Artur Soboń.

W ustawie zawarto też wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach, co oznacza że przynajmniej część mieszkań będzie spełniała parametry, które pozwolą je uznać za dostępne. Dotyczy to w szczególności dźwigów osobowych, odpowiedniej szerokości korytarzy, drzwi bez progów, zarówno w części wspólnej budynku, jak i w mieszkaniach.

Spełnienie wymogów będzie wykazywane w projekcie architektoniczno-budowlanym, a organy nadzoru będą zobowiązane do weryfikowania projektu pod kątem zapewnienia dostępności na etapie kontroli przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Ustawa wskazuje także, że odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych nie mogą wpłynąć w sposób negatywny na poziom dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Komentarze (28)
Prezydent podpisał specustawę mieszkaniową.
Zaloguj się
 • ziomekp.1

  Oceniono 10 razy 4

  Bedziem stawiać szybciej -- może i dobrze ale...................
  Ale co z tego, że postawim chałupę jak zakład energetyczny na dzień dzisiejszy proponuje mi powieszenie licznika w drugiej połowie 2019 a zakład gazowniczy każe czekać na przyłącz do dwóch lat, chałupa właśnie jest wykańczana a media jak powyżej. Chałupa stoi w mega zurbanizowanym miejscu 15 kilosów od Krakowa.
  Kto nie wierzy niech sprawdzi.

 • lewulka

  Oceniono 12 razy 4

  Jak Bierut.

 • wichura

  Oceniono 3 razy 3

  Nagłówek o ułatwieniach, a artykuł o dodatkowych wymogach...
  Ale może się nie znam...

 • antoszek22

  Oceniono 1 raz 1

  Obecne przepisy bardzo dokladnie precyzują wymagania dostępnosci dla osob niepełnosprawnych łacznie z szerokoscia korytarzy w mieszkaniach tak by mozna było obrócic wózek wewnątrz mieszkania ale także przed drzwiami do budynku i mieszkań.
  Jedyna zmiana jeśli rzeczywiscie jest taka , to koniecznosc budowy wind w każdym budynku co z artykułu wcale nie wynika .
  Obecnie nalezało zapewnic dostępnosc w każdym buduynku na pierwszej kondygnacji i windy z garaży w piwnicy na te kondygnację jeśli to był budynek 4 kondygnacyjny nie wyposażony w windy na pozostałych kondygnacjach , albo urządzenia zastępcze.
  Więc gdzie tu radykalna zmiana jesli dalej ma to byc tylko cżęsc mieszkan czyli tak jak jest
  a juz kuriosalne jest odkrycie ze organy beda sprawdzac rozwiązania dostępnosci dla inwalidów .
  Ten wymóg był i jest w odrębnym rozporządzeniu
  To wyglada tylko na propagande typu patriotycznym frontem do suwerena i ominięcie planów zagospodarowania dla znajomych królika mających dostęp do terenów w zarządzie państwa .

 • wieszard

  Oceniono 1 raz 1

  tytuł do artykułu kompletnie nie pasuje :-) redaktor ma rozdwojenie jaźni :-)
  ...ale lepsze jest to, że niektóre komentarze odnoszą się do tytułu,a nie do treści artykułu...i to chyba jest jeszcze wyższy poziom abstrakcji niektórych komentujących od redaktora... trochę to przypomina rozmowę głuchego ze ślepym :-)nikogo nie obrażając :-)

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 1

  a adrian dalej chowa się w juracie przed konstytucją?

 • pawelo73

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy ustawa nakazująca budowanie grubszych ścian z wytłumieniem akustycznym???

 • maxim38

  0

  Jak się tak będą spieszyć jak z wadliwymi ustawami "klepanymi" nocą to nie wróżę długiego stania tym budynkom.Co nagle to po diable.Tak przy okazji to płaćcie jeszcze czynsz tym,których nie będzie stać na utrzymanie waszego mieszkania.Rozdawać to Wy potraficie a po was już tylko syf i rozsypka..

 • tygrys102

  0

  cieć podpisał...wielka zupa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX