W Warszawie powstanie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Lokalizacja daleko od centrum

Jest umowa na warszawskie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Zostanie zlokalizowane blisko południowo-zachodniej części miasta, niedaleko stacji Warszawa Jeziorki.

BGK Nieruchomości zawarło umowę z projektantami modelowego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus w Warszawie. Pracownie 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński, które ex aequo wygrały konkurs na projekt koncepcji osiedla, będą teraz opracowywać dokumentację projektową.

Czytaj też: ZUS kontroluje na potęgę zwolnienia L4. Sprawdził 241 tys. osób

Gdzie Warszawa mówi „do widzenia”

Pierwsze warszawskie osiedle Mieszkanie Plus ma zająć powierzchnię 15 hektarów i pomieścić 2700 mieszkań, w których będzie mogło zamieszkać nawet ponad 10 tys. osób. Powstanie ono niedaleko stacji Warszawa Jeziorki, przy ulicy Karczunkowskiej.

Zgodnie z koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na osiedle złoży się 19 budynków mieszkalnych z pełną infrastrukturą społeczną - przedszkolem, szkołą, boiskiem oraz budynkami usługowymi.

- Program Mieszkanie Plus rozwiązuje problem wielu polskich rodzin, jakim są zbyt wysokie koszty wynajmu lub zakupu mieszkania. To pierwsze, najważniejsze założenie programu – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Drugie to wysoka jakość przestrzeni publicznej. Chcemy realizować dobrze zaprojektowane osiedla, które – tak jak Nowe Jeziorki – będą estetycznym, funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia – dodał wiceszef resortu.

Osiedle Nowe Jeziorki - wizualizacjaOsiedle Nowe Jeziorki - wizualizacja wyk. 22Architekci

Obszar, na którym planowane jest osiedle położony jest przy granicy Warszawy na południowym zachodzie dzielnicy Ursynów, po zachodniej stronie ulicy Puławskiej. Graniczy on z gminą Lesznowola. Rejon, poza  ulicą Karczunkowską, jest w zasadzie pozbawiony dojazdu do głównej arterii miasta, jednak rekompensuje to fakt, że w pobliżu znajduje się stacja kolejowa, co projektanci uznają za duży atut.

- Projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki to wyzwanie przede wszystkim na poziomie urbanistycznym, gdyż 10 tysięcy mieszkańców to skala małego miasta – przekonywał Maciej Kowalczyk, reprezentujący pracownię 22Architekci. - Należy zatem zapewnić w obrębie zespołu dostęp do usług edukacji, zdrowia, handlu i gastronomii, terenów rekreacji i zieleni, ale także do komunikacji zbiorowej. Wielkim atutem tej lokalizacji jest właśnie bliskość stacji kolejowej, dzięki temu Nowe Jeziorki mogą działać w sposób podobny do osiedli w granicach aglomeracji Wiednia czy Berlina.

Aktualnie ze stacji Warszawa Jeziorki do centrum miasta jedzie się ok. 30 minut. Pociągi zatrzymują się na tej stacji mniej więcej dwa razy na godzinę. Można założyć, że w przypadku powstania dużego osiedla częstotliwość ta ulegnie zwiększeniu.

Osiedle Nowe Jeziorki - wizualizacja.Osiedle Nowe Jeziorki - wizualizacja. Wyk. AMC - Andrzej Chołdzyński

Konsultacje z mieszkańcami

Trwają konsultacje dotyczące terenów rekreacyjnych i przestrzeni handlowo-usługowych osiedla Nowe Jeziorki. W ich ramach organizowane są z spotkania i warsztaty, podczas których mieszkańcy okolicy mogą dowiedzieć się więcej o planowanej inwestycji. Efektem konsultacji będą wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych osiedla Nowe Jeziorki, które zostaną przedstawione 5 września. Budowa osiedla ma ruszyć wiosną 2019 r. Nowe Jeziorki mają być gotowe w 2023 r.

Mieszkanie Plus to program zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Niektóre planowane inwestycje już spotykają się z  krytyką – projektowane osiedle w Krakowie pozbawione jest połączeń drogowych z resztą miasta, a dojazd do centrum gwarantować mają, podobnie jak w przypadku Nowych Jeziorek, połączenia kolejowe.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?