Polska gospodarka urosła w drugim kwartale o 5,1 proc. Ale poziom inwestycji jest dużym rozczarowaniem

Wzrost PKB Polski w drugim kwartale 2018 r. wyniósł 5,1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z tzw. szybkim szacunkiem sprzed dwóch tygodni.

Wzrost PKB o 5,1 proc. to lekko niższy odczyt od tego z pierwszego kwartału br., gdy wyniósł 5,2 proc. rok do roku.

.. źródło: GUS

Co ciekawe, niektórzy ekonomiści przed dzisiejszym odczytem sugerowali, że GUS zrewiduje w górę szybki szacunek 5,1 proc. z połowy sierpnia. 

Pozytywna niespodzianka w danych o inwestycjach dużych przedsiębiorstw oraz wysoka dynamika inwestycji samorządów w drugim kwartale 2018 r. wskazują, że publikowany dziś szacunek wzrostu PKB w drugim kwartale 2018 r. ma potencjał do rewizji w górę w stronę naszej pierwotnej prognozy 5,3 proc. rok do roku

- pisali dziś analitycy PKO BP.

Tak się jednak nie stało, i to właśnie wskaźnik inwestycji jest dużym rozczarowaniem w nowych danych GUS. Wzrósł on bowiem jedynie o 4,5 proc. rok do roku. To dużo mniej niż w pierwszym kwartale, gdy popyt inwestycyjny poszedł w górę o 8,1 proc.

Co więcej, wzrost inwestycji w drugim kwartale br. był nakręcany przez największe firmy oraz, przede wszystkim, przez samorządy (przed październikowymi wyborami). Gdyby nie one, wskaźnik inwestycji zapewne w ogóle by nie urósł. "Wyczekiwane przez obserwatorów polskiej gospodarki odbicie w inwestycjach przedsiębiorstw prywatnych wciąż się nie wydarzyło" - konstatują ekonomiści mBanku.

.. źródło: mBank

Czytaj więcej: "Monstrualne" wydatki samorządów przed wyborami. Najszybszy wzrost w historii

Konsumpcja motorem napędowym

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że nadal głównym napędem polskiej gospodarki jest popyt krajowy. Jego wzrost w skali roku wyniósł 4,8 proc., choć był niższy od odnotowanego w I kwartale 2018 r. (6,8 proc.). Konsumpcja prywatna, czyli spożycie gospodarstw domowych, poszło w górę lekko, z 4,8 do 4,9 proc. 

Dobry wkład do odczytu PKB miał też wzrost eksportu netto. Po jego negatywnym efekcie w pierwszym kwartale 2018 r., w drugim zanotowano pozytywny wpływ popytu zagranicznego na wzrost gospodarczy, który wyniósł +0,5 p. proc.

.. źródło: mBank

Co w kolejnych miesiącach?

Analitycy rynkowi sugerują, że wzrost PKB osiągnął już szczyt i w kolejnych kwartałach należy oczekiwać nieco słabszych odczytów. Może wygasnąć efekt inwestycji samorządów, mniejsze spółki także nie garną się do inwestowania. Nadal mocna ma być konsumpcja, napędzana m.in. niskim bezrobociem czy rosnącymi dochodami Polaków. 

Nasza prognoza średniorocznego wzrostu jest obecnie na ostrzu noża między 4,9 i 5,0 proc. r/r, ale utrzymująca się słabość inwestycji skłania nas ku wybraniu niższej prognozy. Jest to dla nas tym samym pierwsza obniżka (aczkolwiek minimalna) prognoz PKB od 2016 roku

- komentują analitycy mBanku.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]