Santander Bank zastąpił BZ WBK. Nie wszystko było na czas. W ofercie nowości dla klientów

W weekend 8-9 września oficjalnie została przeprowadzona "operacja" rebrandingu Banku Zachodniego WBK w Santander Bank Polska.

Od 2011 r. Bank Zachodni WBK należy do hiszpańskiego Santandera, największej grupy finansowej w Europie. Od 5 lat trwały prace nad zwiększeniem rozpoznawalności marki Santander w Polsce. Kulminacją tego procesu była zmiana nazwy banku.

Prezes banku, Michał Gajewski, tłumaczył w poniedziałek, że potencjał dotychczasowej nazwy Bank Zachodni WBK już się wyczerpywał. Zwracał uwagę, że sformułowanie "Zachodni" oraz "WBK" (czyli Wielkopolski Bank Kredytowy - BZ WBK powstał w 2001 r. z połączenia Banku Zachodniego i WBK) sugerowały "regionalność" banku, tymczasem jest to wielki bank ogólnopolski, należący do globalnej marki. 

W weekend 8-9 września miała miejsce ta najbardziej widoczna dla klientów banku część zmiany nazwy - zmieniano szyldy na placówkach czy systemy bankowości internetowej i mobilnej. Choć akurat w tym ostatnim przypadku bank musiał nieco poczekać na działania Google, i w sklepie Google Play aktualizacja dotychczasowej aplikacji mobilnej, jeszcze z nazwą BZ WBK, znalazła się dopiero we wtorek. - Pewnych rzeczy nie udało się przeskoczyć - mówił Gajewski.

Prezes Santander Bank Polska w poniedziałek długo opowiadał dziennikarzom o planach na najbliższe lata - bank ma stawiać na innowacyjność, z drugiej jednak strony w komunikacji z klientami podkreślając także bezpieczeństwo wynikające m.in. z przynależności do globalnej, już 160-letniej grupy finansowej.

Nie są natomiast planowane rewolucyjne zmiany w ofercie, np. dla klientów indywidualnych, bank jest zadowolony z wprowadzonego w zeszłym roku rachunku osobistego Konto Jakie Chcę. Na "powitanie" z nową nazwą dokonał jednak kilka zmian w tabeli opłat i wprowadził czasowe promocje. W korespondencji do klientów Santander Bank poinformował m.in. o darmowych przelewach natychmiastowych, oprocentowaniu promocyjnym 2,7 proc. na koncie oszczędnościowym czy darmowych wypłatach z bankomatów za granicą, należących do Grupy Santander.

.. Santander Bank Polska

Santander Bank Polska ma ok. 6,5 mln klientów. Wszelkie ich umowy pozostały po zmianie nazwy banku w mocy, nie wymagają podpisywania aneksów. Tak samo nie zmieniły się numery rachunków, terminy ważności kart czy kody PIN.

Santander Bank Polska to największy prywatny bank w Polsce, z aktywami na poziomie ok. 150 mld zł. Dwa większe banki - PKO BP i Pekao - są kontrolowane przez Skarb Państwa lub spółki do niego należące.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: