Rząd: Ściągalność podatków będzie jeszcze lepsza. Nowe uprawnienia skarbówki

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy dają skarbówce większe możliwości.

Wiceminister Paweł Cybulski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowe przepisy mają usprawnić ściąganie podatków. Dodał, że dotychczasowe przepisy nie pozwalały na zbieranie i analizę wszystkich informacji, które potrzebne są do skuteczniejszego ścigania oszustów podatkowych.

Rozmówca Polskiego Radia rozumie jednocześnie obawy społeczne dotyczące ilości danych gromadzonych przez skarbówkę, ale jego zdaniem jest to konieczne, żeby zwiększać wpływy podatkowe. 

Kontrole na drogach

Rząd chce uporządkować i poszerzyć zadania KAS. Chodzi między innymi o dokonywanie kontroli celno-skarbowej na drogach czy stałe upoważnienie do kontroli produkcji i sprzedaży automatów do gier.

Skarbówka chce też możliwości żądania na etapie czynności analitycznych od instytucji finansowych podania danych posiadacza rachunku bankowego wykorzystywanego do ukrywania dochodów z nieopodatkowanej działalności. 

Zmiany w VAT

Rząd przyjął też projekt nowelizacji o podatku od towarów i usług, która wykonuje unijne przepisy. Reguluje stosowanie bonów na towary bądź usługi.

Chopin, Modlin, Radom, CPK. Wiceprezes Modlina: cztery lotniska na Mazowszu nie przetrwają, któreś trzeba będzie zamknąć

Więcej o: