GUS: Inflacja w październiku 1,7 proc. To bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców

Inflacja wyniosła 1,7 proc. w ujęciu rocznym w październiku br. (wobec 1,9 proc. we wrześniu), podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku tych danych. 

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7 proc., ceny nośników energii - wzrosły o 1,5 proc., zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 12,8 proc. 

Z kolei w ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4 proc., nośników energii - o 0,3 proc., a paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 1,1 proc. 

Ekonomiści oczekiwali, inflacji rocznej na poziomie 1,8 proc. 

Inflacja delikatnie w dół

- Kolejne dwa miesiące powinny przynieść dalsze, delikatne obniżenie się inflacji liczonej z pełnego koszyka przy stabilizacji/niewielkim wzroście inflacji bazowej - napisali w komentarzu do danych eksperci mBanku.

- Realizacja takich prognoz będzie wspierać bieżące status quo wypracowane w RPP i wyznacza jednocześnie barierę dla pompowania oczekiwań na szybsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Póki co ledwie ustabilizowały się one w październiku i naszym zdaniem bieżący kontekst makroekonomiczny (ze wszystkimi czynnikami jednorazowymi oraz powszechną niepewnością) nie uzasadnia wycenianej obecnie szybkiej ścieżki zacieśniania monetarnego - dodano. 

Eksperci banku ING napisali natomiast na Twitterze, że najwyższy poziom inflacja osiągnie w II kwartale przyszłego roku, wyniesie ok. 3 proc.

Więcej o: