Zakupy 12 listopada. Które sklepy będą otwarte, a które zamknięte? [LISTA]

12 listopada będzie wolny dla pracowników handlu. Pomimo tego, że przepisy są niejasne, a interpretacje różne, największe sieci zamkną swoje placówki.

Nowe przepisy ustanawiające 12 listopada dniem wolnym od pracy, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent podpisał w środę. W życie weszły one w czwartek. Ostatecznie przeszła też poprawka Senatu, która zakazała handlu tego dnia. Przepisy te jednak, przynajmniej według niektórych, są na tyle niejasne, że w praktyce handel mógłby się odbywać. Jednak sieci handlowe zdecydowały inaczej. Co ciekawe, niektóre nie odwoływały się w ogóle do przepisów ustawy - Lidl informował, że dał pracownikom wolne, by mogli "lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" i w ogóle nie powoływał się na ustawę. 

Sklepy w poniedziałek 12 listopada

Aldi - nieczynne

Auchan - nieczynne

Biedronka - nieczynne

Carrefour - nieczynne

Carrefour Express - mogą być otwarte lub zamknięte w zależności od decyzji franczyzobiorcy

Dino - nieczynne

E.Leclerc - nieczynne

Ikea - nieczynne

Kaufland - nieczynne

Lidl - nieczynne

Netto - nieczynne

Polomarket - nieczynne

Tesco - nieczynne

Żabka/Freshmarket - mogą być otwarte lub zamknięte w zależności od decyzji franczyzobiorcy. 

Czytaj też: Jest stanowisko PIP ws. handlu 12 listopada. My mamy wątpliwości

Nie wszystkie sieci handlowe wydały oficjalne komunikaty w kwestii tego, czy będą otwarte czy zamknięte. Można jednak założyć, że większość z nich nie będzie sobie robić problemów z powodu jednego dnia. Zakupy będą możliwe na stacjach benzynowych czy w małych osiedlowych sklepikach (o ile stanie za ladą ich właściciel). 

Wielkie zamieszanie z powodu święta

Zamieszanie związane z wolnym 12 listopada dotyczy wielu branż. W branży transportowej problemem jest choćby to, że wiele dostaw przewidzianych na 12 listopada będzie musiało zostać przełożonych na później. Oprócz tego, trzeba będzie zmotywować kierowcówo, by nie brali dnia wolnego. 

A jak będą działać przychodnie POZ? Ewentualnej pomocy lekarskiej po świętowaniu 11 listopada trzeba będzie szukać w punktach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Planowo mają się za to odbyć operacje w szpitalach, co rodzi pytanie, o to kto zadba o opiekę nad dziećmi personelu szpitalnego, skoro szkoły i przedszkola będą nieczynne. 

Wszyscy dość zgodnie narzekają, nie tyle na dodatkowy dzień wolny, ile na to, że został on wprowadzony z dnia na dzień. 

Cieszę się, że mam wolne, ale czy naprawdę nie można było tego zaplanować wcześniej? Istnieje coś takiego, jak kalendarz stuletni, można było to przewidzieć

- powiedział next.gazeta.pl pracownik jednej z łódzkich firm. 

Co będzie działać, jak w dzień powszedni? 

Jak w dzień powszedni będą jeździć pociągi. Koleje nie mogą zmienić rozkładu z tak krótkim wyprzedzeniem. Jednak obowiązywanie biletów i ofert weekendowych zostało wydłużone o 12 listopada. 

Chociaż banki i GPW będą nieczynne, to przelewy będą działać, jak w dni powszednie. 

Więcej o: