Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Czytelnicy proponują likwidację innych dwóch świąt

"Powariowali już na dobre" vs. "Wigilia powinna być wolna od dawna". Złożony przez PSL projekt ustawy o dniach wolnych od pracy w wigilię Bożego Narodzenia i Wielki Piątek wzbudza mnóstwo emocji wśród naszych czytelników.
Zobacz wideo

Do Sejmu trafił projekt autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Projekt bardzo krótki, bo ma ledwie dwa artykuły. Mówi o tym, że od 1 stycznia 2019 r. do ustawowej listy dni wolnych od pracy dołącza się Wielki Piątek i 24 grudnia - wigilię Bożego Narodzenia.

.. .

W opinii posłów PSL, w wyjątkowe świąteczne dni wydajność w polskich firmach i tak spada, i sporo osób wychodzi z pracy wcześniej lub w ogóle biorą urlopy. W uzasadnieniu projektu czytamy też, że Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni
w roku dla wielu chrześcijan, oraz że w wielu państwach Europy Wielki Piątek i wigilia Bożego Narodzenia są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

.. .

Czytaj więcej: Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy od przyszłego roku? Ustawa PSL w Sejmie

Projekt PSL poróżnił naszych czytelników. Niektórzy pomysł chwalą, pojawiają się wręcz głosy, że wolne w któryś z tych dwóch dni ma większy sens niż 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, czy 26 grudnia, w drugi dzień Bożego Narodzenia. 

Pani Dana pisze na że "akurat Wigilia powinna być wolna od pracy dla wszystkich". Z kolei Pani Dorota trzyma kciuki żeby ustawę udało się uchwalić. 

Podobnego zdania jest Pan Ryszard, który uważa tak, mimo, iż nie jest katolikiem. 

Znacznie logiczniejsze byłby zlikwidowanie jako wolnego 2 dnia świąt, lub tego dziwnego święta w styczniu lub sierpniu, które są kompletnie bez sensu jako dni wolne, a zrobienie wolnej Wigilii

- dodaje. 

Wigilia to w miarę sensowny pomysł, bo ludzie, niezależnie od poglądów, tradycyjnie obchodzą ten dzień jako świąteczny. Ale Wielki Piątek to już przesada, podobnie jak istniejące Trzech Króli. I zlikwidowałabym w takim razie drugi dzień świąt, jesteśmy wyjątkiem w tej kwestii, a dni wolnych od pracy namnożyło się tak, że lada moment będzie ich więcej niż pracujących

- czytamy z kolei w komentarzach pod naszym artykułem. 

Niemałe jest jednak grono osób, które uważają, że wprowadzanie kolejnych dni wolnych od pracy nie byłoby zbyt mądre. 

- Jasne! Nie pracujmy. Stać nas na to... Najbogatszy kraj na świecie - napisała pani Małgosia.  - Ja bym jeszcze zrobił poniedziałek i piątek obowiązkowo wolny od pracy cały rok! - dodaje Robert. 

- W USA mamy tylko wolne w Boże Narodzenie, no ale bida aż piszczy, u was tam w Polsce bogactwo aż się przelewa. Kościół na każdym rogu a przedszkoli brak. Róbcie tak dalej pod dyktando kościoła a czeka was Meksyk

- zauważa Edward.

Po co w ogóle pracować... Zawierzyć Polskę siłom o cudownych mocach, cieszyć się życiem i czekać na cuda...
Dla tępego Janusza i Bogdana najlepiej żeby wszystkie dni były wolne od pracy, a pieniądze rosły na drzewach

- komentują forumowicze Gazeta.pl.

Do grona krytyków najnowszego pomysłu PSL dołączył też Ryszard Petru.

Pojawiają się także głosy wypominają Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, że z podobnymi projektowi nie wychodzili, gdy współrządzili Polską w latach 2007-2015. To zapewne nawiązania nie tylko do pomysłu wolnego Wielkiego Piątku i wigilii, ale też innych niedawnych projektów PSL - "Emerytury bez podatku" oraz siedmiogodzinnego dnia pracy dla rodziców. 

- Mnie nurtuje tylko  jedno pytanie, czemu rządzący krajem 8 lat nie wprowadzili tych wszystkich ulg dla ludzi?????

- pyta Robert. 

***

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (164)
Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Czytelnicy proponują likwidację innych dwóch świąt
Zaloguj się
 • van_klomp

  Oceniono 51 razy 37

  Dlaczego Wielki Piątek nie jest wolny w Polsce? Bo w ten dzień NIE MA MSZY, WIĘC NIE MA TACY!!!!!!!!!! Ot i wielka tajemnica wiary!

 • lilo150

  Oceniono 36 razy 20

  Mam dość życia w świecie katoli zabobonów ciemnoty i czarnej pedofilii. To jest gorzej niż w średniowieczu czarni rżną im dzieci a oni jeszcze tą bandę utrzymują. czy nie rozumiecie, że oni dobrze wiedzą, że żadnego boga nie ma a biblia to fikcja? właśnie dlatego czują się bezkarni.

 • toaletadwa

  Oceniono 28 razy 18

  Nie byłem w kościele od 10 lat. Syn nie chrzcony, ślub nie w kościele, czuje się świetnie! To jest wolność!

 • puzonik48

  Oceniono 30 razy 18

  Ja proponuję 1 dzień pracy w tygodniu ,tak dla rozrywki .Lud bogobojny przecież wie ,że manna spada z nieba :)

 • led47

  Oceniono 17 razy 13

  Nie oszukujmy sie .
  Na chwałę Pana Zastępów i Polskiego Narodu Stojacego Wiernie przy Wierze należy od 2019 r wprowadzić wolny Wielki Tydzień oraz te pare dni od niedzieli poprzedzajacej Wigilie ( tu ilość dni wolnych może byc ruchoma). Pracuja tylko policja , wojsko i slużba zdrowia a reszta oddaje sie radosnemu (wigilia) czy ponuremu (wielki tydzień) świętowaniu.. Obecność w kościele w owe dni potwierdzą proboszczowie - bo kogo nie będzie ten płaci.
  W końcu czas najwyższy pójść na całość a nie tylko wszczynać głupawe dyskusje o 1 dniu wolnym
  A kolejny,m krokiem powinny być wolne dni przylegające ( 2 przed, 1 po) do świąt Matki Bożej, Królowej Polski.
  I nie będzie Niemiec pluł nam w twarz!

 • ks-t

  Oceniono 17 razy 11

  Wigilia za 6 stycznia. Przez to święto pierwszy tydzien roku jest stracony dla firm. Wielki piątek to chyba przesada, chyba że zamiast poniedziałku jak w krajach protestanckich. Podobnie nie świętuje się drugiego dnia świąt. A także 15 sierpnia - to jakieś dziwactwo. Zamiast 15 sierpnia mógłby być dzień flagi 2 maja, skoro tydzień majowy już spaprany.

 • oloros11

  Oceniono 13 razy 11

  Po co sie patyczkujecie - wiecej dni wolnych - tak chce suweren !!!
  najchetniej niech pracuja inni
  zawierzymy Polske - cala `matce Boskiej i mamy to wszystko zalatwione !!
  ja jetsem niewierzacy i po prostu mam juz od tego smiechu i ubawu zajady po prostu
  ale nie liczcie na to ze bede was karmil nieroby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX