Co dalej z cenami prądu? Musimy zaczekać aż do 31 marca? Minister powołuje zespół

Przyjęta pod koniec grudnia ustawa ograniczająca ceny prądu w praktyce nie może wejść w życie. Wciąż nie ma bowiem przepisów, na podstawie których firmy energetyczne mogłyby obliczać wysokość faktur. Minister energii powołał zespół, który ma rozwiązać ten problem.
Zobacz wideo

Kiedy dowiemy się, jakie będą ceny prądu w 2019 roku? Odpowiedzi na to pytanie nie ma i nie do końca wiadomo, kiedy temat zostanie ostatecznie rozstrzygnięty. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał zarządzenie powołujące zespół do spraw wdrożenia rozwiązań funkcjonalnych dla odbiorców energii elektrycznej, wprowadzonych ustawą z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, podało ME. 

- "Głównym zadaniem powołanego Zespołu będzie przygotowanie mechanizmów i narzędzi służących do wdrożenia przepisów ustawy. Dotyczy to m.in. zawartych umów, również na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych" - czytamy w komunikacie. 

Czytaj też: Co zdrożeje w 2019 roku? Ceny chleba mogą wzrosnąć najszybciej od ośmiu lat, ale obniżki też będą

W skład Zespołu wejdą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz reprezentanci stowarzyszeń sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej.

Czy będziemy czekać do ostatniej chwili?

Zgodnie z ustawą z 28 grudnia 2018 r., przedsiębiorstwa wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną oraz dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej w roku 2019 są zobowiązane do zaoferowania cen i stawek opłat na poziomie 2018 roku. Najpóźniej 31 marca 2019 r. muszą zostać zmienione umowy wprowadzające podwyżki, które zostały zawarte w II połowie 2018 r. Możliwe więc, że instytucje, które już mają podpisane umowy, o cenie prądu dowiedzą się dopiero za kilka miesięcy. Zwykli obywatele też jeszcze przez jakiś czas nie dowiedzą się, czy podwyżek cen prądu faktycznie nie będzie. 

Więcej o: