Setki odwołanych lotów, w tym Ryanaira z i do Polski. Ciężki początek roku dla pasażerów

Strajki na europejskich lotniskach uziemiają pasażerów. W piątek 11 stycznia przez protest we Włoszech nie odbędzie się wiele lotów. Połączenia odwołał m.in. Ryanair. Także te z polskimi miastami.
Zobacz wideo

W piątek 11 stycznia kontrolerzy ruchu lotniczego w centrach w Rzymie, Mediolanie i Brindisi przez kilka godzin będą strajkować. Protestują przeciw warunkom pracy i płacy, a także niewypełnianiu przez pracodawców podjętych zobowiązań, które ich związek zawodowy wynegocjował w zeszłym roku. Strajk ma odbyć się w godzinach 13-17. To wystarczy, by trzeba było uziemić samoloty i odwołać setki lotów, choć te międzykontynentalne mają odbywać się bez zakłóceń. Do tego do strajkujących mogą dołączyć też pracownicy z Katanii, Turynu, Genui, Perugii i Pescary.

Ryanair odwołuje loty przez strajk

Podróżujących między polskimi a włoskimi miastami ten strajk także dotknie. Tylko Ryanair odwołał prawie 100 planowanych na 11 stycznia lotów. Wśród nich znalazły się połączenia:

FR1372 Neapol - Wrocław

FR7931 Piza - Kraków

FR1460 Warszawa Modlin - Wenecja Treviso

FR6877 Kraków - Mediolan Bergamo

FR1373 Wrocław - Neapol

FR7932 Kraków - Piza

FR1461 Wenecja Treviso - Warszawa Modlin

FR5717 Bolonia - Warszawa Modlin

FR6876 Mediolan Bergamo - Kraków

FR5718 Warszawa Modlin - Bolonia

Także Alitalia odwołała połączenia - łącznie prawie 140, ale tylko jedno dotyczy Polski - to lot z Rzymu do Warszawy. Przewoźnik zwraca się z prośbą do pasażerów, by szukali dokładnych informacji na stronie internetowej. Zapewnia, że 80 procent pasażerów dotrze do celu, ale muszą się liczyć z poważnymi opóźnieniami.

Tydzień pod znakiem utrudnień w lotnictwie

Piątkowy strajk będzie kolejnym w tym tygodniu. W czwartek poważnie utrudnienia spowodował protest pracowników ochrony na niemieckich lotniskach. Odbywał się w Duesseldorfie, w Kolonii/Bonn i Stuttgarcie, ale dotknął wszystkie porty w tym kraju. Łącznie odwołano ponad 500 połączeń.

W ostatniej chwili udało się uniknąć za to strajku hiszpańskich pracowników Ryanaira. Miały odbyć się aż trzy - 8, 10 i 13 stycznia. Przewoźnik porozumiał się jednak ze związkami zawodowymi.

Więcej o: