Jest wniosek o przedłużenie aresztu dla byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego

Prokuratura w Katowicach ma wnioskować o przedłużenie aresztu dla Marka Chrzanowskiego, byłego szefa KNF - podaje RMF FM.
Zobacz wideo

Marek Chrzanowski, który ustąpił ze stanowiska po wybuchu afery związanej z rzekomą propozycją korupcyjną składaną Leszkowi Czarneckiemu, może nie opuścić wkrótce aresztu.

Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o przedłużenie środka zapobiegawczego zastosowanego wobec Chrzanowskiego. Informację potwierdziła w rozmowie z IAR prokurator Ewa Bialik.

Po dokonaniu analizy aktualnie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator ocenił, że w celu zagwarantowania prawidłowego toku postępowania przygotowawczego niezbędne jest przedłużenie tego środka zapobiegawczego

- stwierdziła. 

Jak dodała, powodem wystąpienia z wnioskiem jest konieczność wykonania dalszych czynności dowodowych oraz aktualność przesłanek uzasadniających stosowanie aresztu. Chodzi przede wszystkim o obawę matactwa i zagrożenie surową karą.

Informację jako pierwszy podawał  Tomasz Skory, dziennikarz RMF FM

Sąd w Katowicach sprawę ma rozpatrzyć 22 stycznia. 

Zatrzymanie byłego szefa KNF

Marek Chrzanowski przebywa w areszcie od 27 listopada, trafił tam na dwa miesiące. W połowie grudnia Sąd Okręgowy w Katowicach odrzucił zażalenie obrony twierdząc, że istnieje duże ryzyko matactwa. 

Markowi Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień. Byłemu szefowi KNF grozi kara do 10 lat więzienia.

13 listopada 2018 r.  "Gazeta Wyborcza" ujawniła stenogram nagranej w marcu rozmowy Marka Chrzanowskiego z bankierem Leszkiem Czarneckim, kontrolującym Getin Noble Bank i Idea Bank. Według biznesmena, jego rozmówca miał zapewnić przychylność KNF i NBP w zamian za zatrudnienie w Getin Noble Banku w charakterze prawnika Grzegorza Kowalczyka. Według informacji przekazywanych przez Czarneckiego, wynagrodzenie dla Kowalczyka miało wynieść w okresie ok. 3 lat 1 procent wartości Getin Noble Banku.

Czytaj też: Prezes NBP: "Boję się Boga, ale poza tym niczego". Afera KNF ma mieć związek z przyjęciem euro

Kilka godzin po publikacji artykułu Marek Chrzanowski ustąpił z funkcji szefa KNF, a dwa tygodnie później został aresztowany. Nowym prezesem KNF jest obecnie Jacek Jastrzębski.

Informację o wniosku próbowaliśmy potwierdzić w prokuraturze. Czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie. 

Więcej o: