Drugie referendum w sprawie brexitu? Brytyjski rząd: to wymagałoby 14 miesięcy prac

Daniel Maikowski
Z wewnętrznej notatki brytyjskiego rządu, do której dotarł "The Telegraph" wynika, że przygotowanie drugiego referendum w sprawie pozostania bądź opuszczenia UE, zajęłoby aż 14 miesięcy. Opozycja ma inne zdanie.
Zobacz wideo

Na mocy artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej Wielka Brytania jest zobowiązana do opuszczenia UE dwa lata po złożeniu odpowiedniej notyfikacji. Termin ten mija już 29 marca, tymczasem wokół brexitu panuje coraz większy chaos. Kilka dni temu brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd Theresy May umowę regulującą rozstanie ze Wspólnotą. To zwiększa ryzyko opuszczenia UE bez jakiejkolwiek umowy.

Theresa May, która w środę obroniła swój rząd, będzie starać się przepchnąć umowę przez parlament jeszcze raz. Alternatywą są ponowne negocjacje z Unią Europejską i wyrzucenie z niej zapisów, które najbardziej nie podobają się Brytyjczykom. Sęk w tym, że zarówno Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, jak również inni politycy z Brukseli nie chcą nawet słyszeć o ponownym otwarciu negocjacji. Dla nich temat jest zamknięty.

Czytaj więcej: Brexit. Umowa odrzucona i co dalej? Jest kilka możliwych scenariuszy

Ponowne referendum? Istnieje taka możliwość

W związku z tym, w samej Wielkiej Brytanii coraz głośniej mówi się o alternatywie dla brexitu bez umowy. Byłoby nią ponowne referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie popiera duża część opozycji, ale i w szeregach Partii Konserwatywnej można znaleźć posłów opowiadających się za drugim głosowaniem.

Co więcej, drugie referendum to scenariusz, który rozważany jest również na Downing Street. Przynajmniej na papierze. W czwartek dziennik "The Telegraph" dotarł do wewnętrznej notatki brytyjskiego rządu, który postanowił oszacować, ile mogłyby potrwać przygotowania do takiego scenariusza.

Otóż rząd Theresy May twierdzi, że drugie referendum musiałoby zostać poprzedzone aż 14 miesiącami prac. Skąd te szacunki? Najpierw należy przygotować ustawę, która musi przejść przez dwie izby parlamentu. To zajmie 7 miesięcy. Oprócz tego potrzebne jest 12 tygodni na przetestowanie pytania, które pojawi się na karcie do głosowania. Do tego doliczono 6 tygodni na przyjęcie rozporządzeń określających m.in. datę oraz dokładną procedurę głosowania oraz 16 tygodni regulowanych przepisami wyborczymi.

Opozycja kwestionuje

Posłowie opozycji nie zgadzają się z tymi wyliczeniami, twierdząc, że rząd sztucznie wydłuża proces, aby ideę referendum zamieść pod dywan. Zdaniem proeuropejskiej frakcji Liberalnych Demokratów drugie głosowanie mogłoby się odbyć nawet w maju.

Z kolei na Downing Street nawet nie udają, że jest inaczej. W czwartek rzecznik premier Theresy May przyznał, że rządowe szacunki miały jedynie charakter informacyjny.

"Nasze stanowisko jest takie, że - jak wielokrotnie mówiła pani premier - nie będzie drugiego referendum" - podkreślił James Slack.

Bruksela się przygląda

Unia Europejska ma możliwość przesunięcia terminu brexitu, aby dać Londynowi więcej czasu. Co więcej, unijni oficjele zdają się sugerować, że jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ponowne referendum, to taki czas otrzyma.

Taka sugestia padła we wtorek ze strony szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska.

Jeśli porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto w końcu zdobędzie się na odwagę, aby powiedzieć, jakie jest jedyne dobre rozwiązanie?

- napisał Donald Tusk na swoim profilu w serwisie Twitter.

Na słowa szefa Rady Europejskiej bardzo szybko zareagowali brytyjscy komentatorzy. Niektórzy z nich sugerują, że Donald Tusk w ten sposób wezwał Wielką Brytanię do powtórzenia referendum i wycofania się z planów brexitu.

Co istotne, taki scenariusz jest możliwy. W grudniu ubiegłego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie ma przeszkód, by Wielka Brytania wycofała wniosek o wyjściu z UE, nie czekając na jednomyślną decyzję wszystkich państw Wspólnoty.

"Państwo członkowskie nie może być zmuszone do wyjścia z Unii Europejskiej wbrew swojej woli" - stwierdzili sędziowie Trybunału.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o:
Komentarze (109)
Drugie referendum w sprawie brexitu? Brytyjski rząd: 14 miesięcy pracy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 54 razy 44

  Tak to jest słuchać inteligentnych populistów jak Farage, Trump, Ortega, Orban czy Kaczyński. Szambo wyleją - a ktoś inny niech sprząta ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 35 razy 31

  12 tygodni na przetestowanie pytania?
  Duda wymyślił 15 przez noc. W dodatku obalając mądrość ludową, jakoby nie było głupich.

 • kosmyg

  Oceniono 35 razy 29

  Mają kilka scenariuszy, a jeden gorszy od drugiego. Nie mogą zostać w UE, bo się ośmieszą i dadzą paliwo konserwatystom, będzie więc odwlekanie twardego brexitu, żeby szambo wyje... na cudzym dyżurze. To wciąż bogaty kraj i da sobie radę, ale skończy jako satelita USA. To byłoby zresztą piękne koło historii, zostać skolonizowanym przez własną kolonię.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 24 razy 24

  to jest klasyczny przykład brytyjskiego imposybilizmu!
  w Polsce PiS wespół z Sejmem, Senatem i Dudopisem załatwiłby to w 14 GODZIN!
  no, oczywiście jeśli by tylko chciał ...

 • proz

  Oceniono 25 razy 23

  7 miesięcy na ustawę? Przecież wystarczy 7 godzin. Oj Brytole, naprawdę jesteście odcięci od świata. A to przecież nie ostatnie słowo dojnej zmiany. Jak się sprężą, to pewnie i 2 godziny stykną.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 23 razy 17

  wg. mnie UE nie powinna iść na ŻADNE ustępstwa.
  nawet dot. przesuwania terminów wyjścia.
  Dumni Brytole powinni na własnej dudzie poczuć, że czasem warto schować trochę swoich ambicji do kieszeni bo do niczego dobrego to nie prowadzi.
  A jak już dojdą do takich wniosków i będą tego chcieli to ponownie przyjąć ich do UE ale na takich samych zasadach jak została przyjęta Chorwacja ....

 • boshary

  Oceniono 19 razy 17

  May nie niech porozmawia z prezesem , podpowie jej jak to przygotować w 3,5 godzin.

 • pwiejacz

  Oceniono 15 razy 15

  W Polsce wystarczyłby tydzień. W nocy z niedzieli na poniedziałek Sejm by uchwalił, Prezydent podpisał o 5 rano w poniedziałek a w kolejną niedzielę odbyłoby się referendum. Oczywiście, jeżeli taka byłaby wola Prezesa.

 • ramon57

  Oceniono 14 razy 12

  W sumie to lepiej byłoby, aby Angole wyszli z UE, a jeśli już chcą w niej być, to wrócili na nowych zasadach, bez wynegocjowanych przez Teacherową ustępstw ze strony Unii. Poza tym Angole byli (są) w Unii głównym hamulcowym działającym w interesie USA (np. w kwestii bezpieczeństwa europejskiego).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX