14 kwietnia będziemy obchodzić nowe święto państwowe? Sejm zajmie się dziś ustawą

W czwartek w Sejmie odbędzie się kolejne czytanie projektu ustawy ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Wszystko wskazuje na to, że będzie przypadać na 14 kwietnia. O dniu wolnym możemy jednak zapomnieć.
Zobacz wideo

Jeszcze w tym roku w kalendarzu może pojawić się nowa ważna data. W czwartek w Sejmie odbędzie się bowiem trzecie czytanie ustawy wprowadzającej Święto Chrztu Polskiego. Miałoby ono przypadać na 14 kwietnia. 

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że nie pociągnie ona za sobą żadnych skutków prawnych. A to oznacza, że Polacy nie zyskają kolejnego dnia wolnego od pracy. Cel wprowadzenia nowego święta jest bowiem inny - ma zachęcić obywateli do refleksji i wywieszania flag narodowych.

W preambule znalazło się też jeszcze jedno uzasadnienie nowych przepisów:

W dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski.

- czytamy w projekcie, który mówi także o "doniosłości  decyzji Mieszka I, cywilizacyjnej wadze tego wydarzenia" i "kluczowym znaczeniu dla rozwoju naszej Ojczyzny".

Czytaj też: Wolne dni w 2019 r. W najlepszej opcji 7 dni urlopu to aż 17 dni wolnego

Opozycja we wrześniu ubiegłego roku zaproponowała zmiany w preambule do ustawy, a także przesunięcie daty święta z 14 na 15 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że te wnioski zostaną odrzucone. Jeśli dziś posłowie przyjmą przepisy ustawa, nad którą prace toczą się od 2017 roku,  trafi do Senatu, a następnie do prezydenta.

Więcej o: