Londyn igra z ogniem. "Twardy brexit może wydarzyć się przez przypadek". Decydujący tydzień

Łukasz Kijek
To będzie tydzień prawdy dla brexitu. - Nie wykluczam wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia, które mogłoby się wydarzyć przez przypadek - mówi Agata Gostyńska-Jakubowska, starsza analityk Centre European for Reform.
Zobacz wideo

Tydzień prawdy dla brexitu

Czasu jest już jak na lekarstwo, bo 29 marca to wciąż oficjalna data brexitu. W tym tygodniu wszystko może zostać wywrócone do góry nogami. Przed nami seria bardzo ważnych głosowań w brytyjskim parlamencie.

Nawet jeśli brytyjski parlament przegłosuje umowę z UE potrzebne może być techniczne przełożenie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. To nie jest koniec sagi w parlamencie brytyjskim

- mówi Agata Gostyńska-Jakubowska, starsza analityk Centre European for Reform.

Kalendarz brexitu

Kalendarz BrexituKalendarz Brexitu Marta Kondrusik

12 marca posłowie mają oddać decydujący głos w sprawie umowy z UE. W przypadku odrzucenia porozumienia, dzień później odbędzie się głosowanie w sprawie wyjścia ze wspólnoty ale już bez żadnej umowy, czyli tzw. twardego brexitu. Jeśli to głosowanie także nie przyniesie żadnego rozstrzygnięcia, wówczas zostanie poddany pod głosowanie wniosek o przesunięcie daty brexitu. I to nie koniec emocji, bo na takie rozwiązanie może, ale nie musi, zgodzić się Bruksela. Theresa May będzie miała na przekonanie Brukseli niespełna dwa tygodnie.

Obejrzyj całą rozmowę z Agatą Gostyńską-Jakubowską, starszą analityk Centre European for Reform.

Zobacz wideo

Brexit. Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayBrexit. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May Jessica Taylor / AP

Furtka od Theresy May

Premier Theresa May w ostatni piątek zasugerowała, że jeśli jeśli brytyjski parlament nie poprze umowy brexitowej, Wielka Brytania może w ogóle nie opuścić Unii Europejskiej.

Parlamentarzyści mierzą się z kluczowym wyborem - czy poprzeć umowę brexitową, czy ją odrzucić. Jeśli ją poprą, Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Jeśli ją odrzucą, nikt nie wie co się stanie. Możemy nie opuścić Unii przez wiele miesięcy. Możemy opuścić ją bez zabezpieczeń zapewnianych przez umowę. Możemy nie opuścić Unii w ogóle. Jedynym pewnikiem będzie postępująca niepewność

- powiedziała premier Wielkiej Brytanii.

Chaos od miesięcy

Brexitowa saga trwa od miesięcy. Najpierw premier Theresa May zwlekała z rozpoczęciem negocjacji z UE. Kolejne tygodnie mijały na ślamazarnych rozmowach Londynu w sprawie umowy rozwodowej. Gdy premier May wreszcie ją zaakceptowała ze wszystkimi przywódcami Unii, nie potrafiła jej obronić przed własnym parlamentem. To była sromotna polityczna porażka. Dziś jesteśmy w momencie, w którym czasu na negocjacje już w praktyce nie ma.

Zobacz też: W marcu czeka nas brexitowy dreszczowiec. Steve Terret: Sami strzeliliśmy sobie w stopę [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (138)
Londyn igra z ogniem. "Twardy brexit może wydarzyć się przez przypadek". Decydujący tydzień
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 49 razy 41

  Jaka piękna katastrofa się szykuje. Propaganda Putina zrobiła swoje a ja się łudziłem że Anglicy to rozsądny naród.

 • adamtko

  Oceniono 43 razy 37

  Niby to smutne, gdy się temu przyglądam, a nie mogę śmiechu opanować gdy GB dzielnie boryka się z problemem, który sama stworzyła za podszeptem garstki idiotów.

 • an_ma_o

  Oceniono 34 razy 28

  Prawdziwi kretyni ...chyba gorsi od naszych idiotow aż trudno uwierzyć

 • strange_email

  Oceniono 35 razy 27

  Z tym, że Brexit jako pomysł to skrajna glupota ciężko jest polemizować.
  Problemem jest natomiast to, że nadal, nawet w.przypadku ponownego referendum, wynik nie jest przesądzony a społeczeństwo w UK jest podzielone bardziej niż w Polsce. To jest absolutnie dziwaczna sytuacja, która nadal pogłębiają kampanie reklamowe finansowane przez niewiadomo kogo (wczoraj art w Guardianie, znów ponad £300 tysięcy na no deal Brexitu reklamy na Fejsie za które zapłacił ktoś tajemniczy).
  To jest problem bo jeśli nawet UK zostanie w EU to będzie jakieś 40% społeczeństwa i częsc klasy politycznej, ktora będzie jątrzyć.
  Dlatego sądzę, że ten bezsensowny ruch powinien mieć trudne i bezsensowne zakończenie w postaci twardego Brexitu, 20-30 lat drogi przez pustynię oraz powrotu UK do EU na normalnych warunkach.
  Będzie bolało, również mnie w pewnym stopniu ale trudno.

 • ps11111ps

  Oceniono 30 razy 20

  Wyjscie UK z Unii ma jeden bardzo pozytywny akcent. Gdy sie to stanie a UK mocno ucierpi to juz nigdy wiecej zaden polityk nie bedzie w stanie "zlapac" wyborcow na Polexitowe hasla.

 • poppers68

  Oceniono 31 razy 17

  Ostatnio pojawiające się alarmujące głosy o katastrofalnym wpływie Brexitu na Unię traktuję jako dmuchanie balonika napięcia i strachu. Wiadomo, czytelnik przestraszony to dobry czytelnik - często odwiedza stronki tej czy innej gazety.
  Realia są jednak w moim odczuciu inne.
  Unia Europejska co prawda straci dużego płatnika ale też poradzi sobi w obszarze budżetu.
  Z kolei wymiana handlowa pomiędzy UE a UK jest jak 1:10.
  Z droższą Whiskey można żyć ( Irlandia też robi dobrą) a brytyjska wersja sera Cheddar ma silną konkurencję również na Zielonej Wyspie. Honda przeniesie swoją fabrykę samochodów na kontynent a koncern PSA, który kupił Opla / Vauxhall'a też bez mrugnięcia okiem zrobi korektę
  biznesu. Z kolei oprócz obywateli UE mieszkających w UK lub Ich rodzin, wizy dla Europejczyków tłumnie odwiedzających Anglię są do przeżycia.

  To obywatele Wielkiej Brytanii mają się naprawdę czego obawiać. I nie wiem, czy są tego w pełni świadomi.
  Zresztą, cwaniactwa krajów we współczesnym świecie nie są niczym unikalnym. Anglia chciałaby wyjść z UE aby m.in zastopować imigrację ( choć to nie z napływowymi Polakami czy Ruminami mają kłopot największy) , tworzyć autonomiczne przepisy i nie płacić do wspólnej kasy ale przy ZACHOWANIU niemal swobodnego przepływu ludzi i usług.
  Z kolei taka Ukraina kombinuje odwrotnie - chciałaby do Unii i NATO ale bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów własnych oraz bez zmiany mentalności całego kraju. A najlepiej, żeby NATO Ukrainę uzbroiło albo zaatakowało ruskich w Donbasie.
  Tak to nie funkcjonuje.
  Cwaniactwa na całego :)

 • wagadudu

  Oceniono 16 razy 16

  W ten sposób, Rosja przy pomocy farm trolli i botów (za jakieś kilkanaście milionów USD) osiągnęła to, czego by nie osiągnęła, uruchamiając armię za kilkadziesiąt miliardów USD.

 • lyjnin69

  Oceniono 12 razy 12

  Donald Tusk miał rację , o SPECJALNYM MIEJSCU W PIEKLE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX