Rzecznik InPost: "Paczkomaty jak były, tak będą". Firma uspokaja klientów i krytykuje wyrok sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że paczkomat to obiekt budowlany, więc do jego postawienia konieczne jest pozwolenie. Głos w sprawie zabrała firma InPost, która uspokaja klientów i krytykuje wyrok sądu.
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu łódzki sąd uznał, że paczkomat firmy InPost powinien być traktowany jako obiekt budowlany. Innego zdania jest właściciel paczkomatu firma InPost, której stanowisko w sprawie jest jednoznaczne. Firma logistyczna zapowiada też zaskarżenie wyroku łódzkiego sądu.

Atak na paczkomaty jest całkowicie bezpodstawny, wprowadza w błąd opinię publiczną i jest wymierzony w prywatną firmę. (...) Nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uznaniu paczkomatów za obiekty budowlane z pewnością nie oznacza, że paczkomaty znikną z polskich ulic. Jest to wyrok pierwszej instancji, który będzie podlegał zaskarżeniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

- powiedział Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost. I dodał:

Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym sprzedający napoje lub przekąski, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Wymaganie pozwolenia budowlanego od takich urządzeń  byłoby zupełnie absurdalne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. (...) Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu

Co ciekawe, wydany wyrok podważa także wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, który skierował skargę kasacyjną od wyroku sądu administracyjnego w Łodzi.

Paczkomat nie jest obiektem budowlanym, ani urządzeniem budowlanym, ani jego wykonanie nie stanowi wykonania robót budowlanych, o których mowa w Prawie budowlanym. Tak więc nie podlega reglamentacji Prawa budowlanego

- czytamy w oświadczeniu wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Firma InPost zwraca dodatkowo uwagę na szereg cech, przez które paczkomat jako elektroniczna szafa depozytowa nie może być traktować zgodnie z polskim prawem jako obiekt budowlany. Najważniejszym elementem jest brak fundamentów, których paczkomat nie potrzebuje i mógłby działać bez kontaktu z gruntem. Paczkomat jest montowany w fabryce i w całości transportowany do ustalonej lokalizacji, gdzie stoi bez połączenia z podłożem.

W październiku 2018 r. firma pochwaliła się uruchomieniem 4 tys. swoich paczkomatów w Polsce. Tego samego roku InPost ruszył z usługą lodówkomatów czyli paczkomaty z funkcją lodówki, a od początku 2019 r. zaczęły pojawiać się łączące funkcje paczkomatów i bankomatów - bankopaczkomaty.

Więcej o:
Komentarze (97)
Rzecznik InPost: "Paczkomaty jak były, tak będą". Firma uspokaja klientów i krytykuje wyrok sądu
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 55 razy 51

  W artykule nie ma odpowiedzi na zasadnicze pytanie - komu zależy na tym, żeby udupić InPost i paczkomaty? Nie chodzi tu przypadkiem o państwowego molocha?

 • grey-sky

  Oceniono 38 razy 38

  Dzisiaj odbierałam dwie paczki. Straciłam 38 minut na poczcie i 25 sekund przy paczkomacie. I do tego poczta dużo dalej niż paczkomat. Nie widzę przyszłości przed Pocztą Polska.

 • amuzc

  Oceniono 39 razy 31

  Dojna zmiana już w sądach i to widać.
  I takie kretyńskie wyroki są serwowane.

 • magellan31

  Oceniono 30 razy 30

  dzisiaj na poczcie.. Pani nie widać z za dewocjonaliów, badziewnych książek, napojów, czipsów, durnostojek ....co gorsze ona tez nic nie widzi..byłem trzeci, wydawanie przesyłek trwało 35 minut. Klepanie w klawiaturę, chodzenie na zaplecze, znowu sprawdzanie w komputerze, ponownie na zaplecze. Obłęd. Pocztą zarządzają nieudacznicy spadochroniarze.

 • tregulex

  Oceniono 30 razy 26

  Paczkomaty są potrzebne.

 • mat.31

  Oceniono 26 razy 24

  Rozumiem, ze sędzia może nie mieć pojęcia o budownictwie, ale do jasnej ch.. ma od tego biegłych!

 • hopsiupbec

  Oceniono 33 razy 21

  Podać nazwiska tych debilnych sędziów. Będzie wiadomo, kogo kopnąć w kostkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX