Rzecznik InPost: "Paczkomaty jak były, tak będą". Firma uspokaja klientów i krytykuje wyrok sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że paczkomat to obiekt budowlany, więc do jego postawienia konieczne jest pozwolenie. Głos w sprawie zabrała firma InPost, która uspokaja klientów i krytykuje wyrok sądu.
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu łódzki sąd uznał, że paczkomat firmy InPost powinien być traktowany jako obiekt budowlany. Innego zdania jest właściciel paczkomatu firma InPost, której stanowisko w sprawie jest jednoznaczne. Firma logistyczna zapowiada też zaskarżenie wyroku łódzkiego sądu.

Atak na paczkomaty jest całkowicie bezpodstawny, wprowadza w błąd opinię publiczną i jest wymierzony w prywatną firmę. (...) Nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uznaniu paczkomatów za obiekty budowlane z pewnością nie oznacza, że paczkomaty znikną z polskich ulic. Jest to wyrok pierwszej instancji, który będzie podlegał zaskarżeniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

- powiedział Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost. I dodał:

Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym sprzedający napoje lub przekąski, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Wymaganie pozwolenia budowlanego od takich urządzeń  byłoby zupełnie absurdalne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. (...) Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu

Co ciekawe, wydany wyrok podważa także wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, który skierował skargę kasacyjną od wyroku sądu administracyjnego w Łodzi.

Paczkomat nie jest obiektem budowlanym, ani urządzeniem budowlanym, ani jego wykonanie nie stanowi wykonania robót budowlanych, o których mowa w Prawie budowlanym. Tak więc nie podlega reglamentacji Prawa budowlanego

- czytamy w oświadczeniu wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Firma InPost zwraca dodatkowo uwagę na szereg cech, przez które paczkomat jako elektroniczna szafa depozytowa nie może być traktować zgodnie z polskim prawem jako obiekt budowlany. Najważniejszym elementem jest brak fundamentów, których paczkomat nie potrzebuje i mógłby działać bez kontaktu z gruntem. Paczkomat jest montowany w fabryce i w całości transportowany do ustalonej lokalizacji, gdzie stoi bez połączenia z podłożem.

W październiku 2018 r. firma pochwaliła się uruchomieniem 4 tys. swoich paczkomatów w Polsce. Tego samego roku InPost ruszył z usługą lodówkomatów czyli paczkomaty z funkcją lodówki, a od początku 2019 r. zaczęły pojawiać się łączące funkcje paczkomatów i bankomatów - bankopaczkomaty.

Więcej o: