Drugi akt dramatu. Twardy brexit wciąż może się wydarzyć, nawet przez przypadek. Oto scenariusze

Mimo że do daty formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostały tylko nieco ponad dwa tygodnie, scenariuszy tego, co może się wydarzyć, jest mnóstwo. Jeśli nie coraz więcej. Wśród nich - twardy brexit, w tym taki "przez przypadek".
Zobacz wideo

Theresa May w ostatnich dniach niemal straciła głos i mocno skraca swoje wypowiedzi.  Ale mimo, że zachrypnięta, powtórzyła:

Chcę wyjść z Unii Europejskiej z dobrą umową, wierzę, że mamy dobrą umowę, tak, wyjście bez umowy jest lepsze niż zła umowa

- powiedziała w środę w parlamencie i dodała, że będzie pracować nad brexitem 29 marca, opartym na dobrym porozumieniu.

Theresa May walczy. I przegrywa

Do tej pory jednak przegrała już dwa razy głosowanie w Izbie Gmin nad ratyfikacją umowy brexitowej. Umowy, którą Wielka Brytania negocjowała z Unią Europejską przed ponad półtora roku - trudno się więc dziwić, że politycy w Brukseli zaczynają się irytować, co widać już między wierszami nawet w oficjalnych komunikatach.

Zniecierpliwieni są już też sami Brytyjczycy. Po wtorkowej upokarzającej porażce rządu w parlamencie (przegrana 149 głosami) prasa nie zostawiła na May suchej nitki.

Brexit i możliwe scenariusze

Mamy więc drugi akt brexitowego dramatu. Trudno z całą pewnością powiedzieć, co dokładnie się wydarzy, szczególnie, że scenariuszy jest mnóstwo. Na "brexitowym rynku" jako cztery główne wymienia się: opóźnienie artykułu 50., czyli przesunięcie brexitu w czasie, przegłosowanie umowy wynegocjowanej przez Theresę May w ostatniej chwili, "przypadkowy" brexit bez umowy, czyli tak zwany twardy brexit oraz drugie referendum. Według przedstawicieli UE, rośnie ryzyko przedostatniej z tych opcji, która tak wielu przeraża.

Plan na najbliższe godziny i dni jest następujący:

- W środę wieczorem, 13 marca, posłowie będą głosować nad tym, czy zablokować możliwość twardego brexitu. Tutaj ważna uwaga: dotyczy to tylko 29 marca, czyli formalnej daty wejścia w życie brexitu i zablokowanie wyjścia bez umowy nie wyklucza, że nie dojdzie do niego w późniejszym terminie.

- Jeśli Izba Gmin zagłosuje za taką blokadą, to jutro, czyli w czwartek 14 marca będzie głosować za odłożeniem brexitu w czasie. Pytanie, na jak długo. UE jest za tym, by artykuł 50. ewentualnie można było przedłużyć tylko do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przeciwna sytuacja spowodowałaby niemały chaos.

Więcej na ten temat w rozmowie z ekspertką: Co dalej z brexitem? Komentatorzy na Wyspach pesymistyczni. "Nikt nie widzi opcji, że może być lepiej"

- Jeśli posłowie nie poprą opóźnienia, oznaczać to będzie realizację scenariusza twardego brexitu (choć rząd May może jeszcze próbował walczyć, by tego uniknąć). Jeśli się natomiast zgodzą na przedłużenie, to Theresa May oficjalnie zwróci się z takim wnioskiem do UE - być może w najbliższy weekend. Warto pamiętać, że Bruksela podkreśla, iż taki wniosek musiałby być "wiarygodnie uzasadniony". Dodatkowo, na przedłużenie musi jednomyślnie zgodzić się 27 państw unijnych. Szanse na to, że Bruksela zgodzi się na przedłużenie artykułu 50., są spore, ale będzie to też oznaczać konieczność kolejnych negocjacji ze strony Theresy May. Przede wszystkim z brytyjskimi politykami.

- Jeśli to się uda, na posiedzeniu Rady Europejskiej 21 marca wniosek May zostanie rozpatrzony.

- W scenariuszu idealnym - szczególnie z punktu widzenia pani premier - Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej w sposób zorganizowany, w oparciu o umowę, 29 marca. Jednak szanse na to, że politycy zdążą ze wszystkimi koniecznymi ustaleniami i procedurami do tego czasu, spadają.

Do tego dochodzą jeszcze inne możliwe zmienne i scenariusze: przedterminowe wybory, nowe referendum, czy twardy brexit przez przypadek - jeśli politycy nie będą w stanie na czas porozumieć się w kluczowych kwestiach. To, jak bardzo sytuacja jest skomplikowana, dobrze oddaje mapa możliwych rozwiązań przygotowana przez ekspertów z Centrum Analiz PKO BP:

Scenariusze brexituScenariusze brexitu Opracowanie graficzne Marta Kondrusik / Gazeta.pl / źródło: Centrum Analiz PKO BP

Więcej o:
Komentarze (45)
Brexit i drugi akt dramatu. Wyjście bez umowy wciąż może wydarzyć się przez przypadek
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 23 razy 17

  Kreml też wstrzymał oddech. Drugiego referendum w UK budżet Moskwy mógłby nie wytrzymać.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 14 razy 10

  Szkoci i Irlandczycy :-)
  Wyrzućcie Anglię z Unii Brytyjskiej :-)
  I będzie spokój :-)

 • john_yossarian

  Oceniono 12 razy 8

  Rosja póki co wygrywa na wszystkich frontach I Światową Wojnę Internetową. Okazało się, że pokonanie zachodu jest możliwe za pomocą laptopa z dostępem do internetu. No, może więcej niż jednego, ale i tak to bardzo skuteczna broń.

 • ukos

  Oceniono 7 razy 5

  Skro:
  1. Wczoraj odrzucili umowę,
  2. Dzisiaj odrzucą brak umowy,
  3. Jutro odrzucą odłożenie brexitu,
  to będzie to można interpretować jedynie jako zobowiązanie rządu do wycofania wniosku o brexit.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 11 razy 5

  Ile razy mam wam powtarzać że żadnego brexitu nie będzie? Co za tępaki.

 • strange_email

  Oceniono 6 razy 4

  Panie, jak my z Łunii wyjdymy to panie, my, Hinduscy, Afrykany i reszta Imperiu cały świat opanujem. Calusienki. Będziemy panie Imperiu 2.0 albo i 2.5. Nawet już lotniskowiec stoi, troszku cieknie i samolotów ni ma ale stoi okazały.
  A ałta to se sami zrobim. Kto Hondy skośnej poczebuje?

 • cehaem

  Oceniono 3 razy 3

  Merkel juz powiedziala, ze wyobraza sobie przedluzenie do 30 czerwca bo wczesniej PE I tak sie nie zbierze.

 • uniwr

  Oceniono 2 razy 2

  Anyone wanting Brexit negotiations explained in 30 seconds, this is bang-on:

  UK to EU: "So, we have voted to leave"

  EU to UK: "That's a shame, OK what's your proposals?"

  UK to EU: "We don't have any, we are leaving."

  EU to UK: "Yes, but what about the Good Friday Agreement and the Northern Irish border?"

  UK to EU: "Eh?"

  EU to UK: "It's an international treaty you signed, remember? Look, tell you what why doesn't NI stay in the Customs Union, job done."

  UK to EU: "NEVER! You are not splitting the UK up."

  EU to UK: "OK what do you propose?"

  UK to EU: "Why are you being intransigent?"

  EU to UK: "What? OK look, we need to sort this and you haven’t proposed anything, what about the whole of the UK staying in the Customs Union?"

  UK to EU: "NEVER!

  EU to UK: "FFS what then? This is your mess, tell us what you actually want."

  UK to EU: "Why are you being intransigent?"

  EU to UK: "Will you please just tell us what you want."

  UK to EU: "OK if you're going to be like that, we want a backstop added to the Withdrawal Agreement.

  EU to UK: "Finally, yes OK, thats fine, but remember this is your idea, shall we sign the Withdrawal Agreement off? Once we have done this we cannot reopen it in the time left."

  UK to EU: "Yes, sign it off."

  EU to UK: "Done."

  UK to EU: "Ummm we couldn’t get it through parliament so we need to reopen the withdrawal agreement and change the backstop."

  EU to UK: "We said we wouldn’t do that, but OK we might be able to do something, we are listening, what do you want to change it to?"

  UK to EU: "Alternative arrangements."

  EU to UK: "What?"

  UK to EU: "Alternative arrangements."

  EU to UK: "What the actual fuck is that?"

  UK to EU: "Don't know, just something different."

  EU to UK: "Look, the backstop was your idea, we reluctantly agreed, now you don't want it anymore and instead want it changed to something that doesn’t exist."

  UK to EU: "Why are you being so intransigent?"

  EU to UK: "It literally does not exist, what don't you understand about that?"

  UK to EU: "Stop bullying us. OK, how about having a backstop that isn’t a backstop?"

  EU to UK: "Oh fuck the fuck off you absolute idiots!"

  Theresa May to UK general public: "The EU are being intransigent. This is not our fault, its all theirs."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX