W Niemczech olej opałowy, w Polsce napędowy. Fiskus stracił 100 milionów euro

Polsko-niemiecka grupa przestępcza przywoziła z Niemiec do Polski olej służący do ogrzewania, by sprzedać go jako paliwo do pojazdów z silnikami diesla. Niemiecki fiskus stracił na tym co najmniej sto milionów euro.

Berlińska prokuratura i brandenburscy celnicy poinformowali o zatrzymaniu czterech mężczyzn podejrzanych o wielomilionowe oszustwa. Są w wieku od 48 do 59 lat. Zatrzymano ich na terenie Berlina i Brandenburgii. W akcji uczestniczyło 140 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 20 obiektów.

Mężczyznom postawiono zarzut, że w latach 2014 - 2018 zorganizowali 6000 transportów oleju grzewczego do Polski, gdzie następnie wywabiano z niego farbę, którą był specjalnie oznakowany. Potem był sprzedawany jako olej do diesli.

Wysoki zysk z przestępczego procederu wynikał z faktu, że olej grzewczy jest w Niemczech stosunkowo nisko opodatkowany. W oszustwo zaangażowane były dwa przedsiębiorstwa handlowe z siedzibą w Berlinie.

Oprócz czterech zatrzymanych, śledztwem objętych jest pięć kolejnych osób. Wszystkim zarzuca się pranie pieniędzy i oszustwo podatkowe. Niemieckie organy ścigania współpracują z polską policją i prokuraturą w tej sprawie od półtora roku.

(afp/sier)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: