Ceny paliw na stacjach niemal bez zmian. Ale w hurcie spadają, szczególnie w przypadku benzyny

Paliwa w ostatnim czasie nie drożeją - to dobra wiadomość, choć wciąż ich ceny są wyższe niż rok temu o ponad 20 groszy na litrze. Za to w hurcie jest coraz taniej i to niedługo może ucieszyć kierowców.
Zobacz wideo

"Na większości stacji w tym tygodniu ceny paliw pozostały stabilne, co pozwoliło na utrzymanie średnich cen w kraju na niezmienionym poziomie" - piszą w cotygodniowym raporcie analitycy firmy Biura Maklerskiego Reflex. Średnio za litr benzyny bezołowiowej 98 trzeba zapłacić 5,52 zł, za 95-tkę 5,22 zł, kolej napędowy kosztuje 5,18 zł/l a autogaz 2,23 zł/l. Ceny benzyn i diesla są wyższe niż przed rokiem o około 23 – 24 gr/l, a autogazu o około 10 gr/l.

Ceny paliw spadają w hurcie, co z detalem?

W hurcie ceny paliw spadają - zarówno w przypadku benzyn, jak i diesla, ale skala obniżek jest większa w przypadku benzyny. "Hurtowe ceny benzyny spadły w okresie 3-10 maja o około 8-10 groszy na litrze, a oleju napędowego o 2,5-4,5 gr/l" - wylicza BM Reflex.

"W tej sytuacji wraz z nowymi dostawami paliw na stacje, jest szansa na obniżki cen detalicznych o kilka groszy, ale nie na wszystkich stacjach. Należy dodać, że kosztem marży część operatorów nie przeniosła wcześniejszych podwyżek cen w hurcie na stacje i dopiero bieżące, tańsze dostawy pozwalają na poprawę sytuacji i realizację założonej marży detalicznej. Jednocześnie utrzymanie cen w hurcie na obecnym, niższym poziomie lub dalsze obniżki przez kilka kolejnych dni może przyczynić się do korekty cen w dół na wszystkich stacjach. Jeśli ceny w hurcie zaczną ponownie rosnąć, to szanse na obniżki będą niewielkie" - piszą dalej analitycy.

Czytaj też: Ropa z Rosji wciąż nie płynie do Polski. Orlen liczy na maj. Co z cenami paliw? Pytamy eksperta

Donald Trump i Xi Jinping kluczowi dla cen ropy naftowej

Ropa naftowa odrabiała w piątek straty z tego tygodnia. Inwestorzy czekają na efekt rozmów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Donald Trump zdecydował o podniesieniu ceł na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. Ale rozmów nie zerwano, choć Chińczycy zapowiadali działania odwetowe. "Obecnie wydaje się, że to przyszłość porozumienia handlowego USA-Chiny zadecyduje o kierunku zmian cen ropy naftowej w krótkim terminie" - prognozuje BM Reflex.

Drugim ważnym dla cen ropy czynnikiem geopolitycznym jest napięcie na liny USA-Iran, choć znajduje się on w cieniu starć handlowych dwóch największych gospodarek świata. Wpływa to jednak na decyzje zakupowe państw - Chiny zwiększyły zakupy ropy naftowej, co, jak pisze BM Reflex, "z pewnością ma związek z amerykańskimi sankcjami na Iran". Ważna tutaj będzie też reakcja Arabii Saudyjskiej, która utrzymuje wydobycie surowca na najniższym poziomie od ponad 4 lat.

Więcej o: