Zagraniczne rozmowy przez telefon i SMS-y będą tańsze. Maksymalnie 81 gr za minutę

Nowe stawki na połączenia wykonywane do zagranicznych sieci będą obowiązywały od 15 maja. Tańsze będą również SMS-y. Wszystko dzięki unijnym regulacjom.
Zobacz wideo

Operatorzy telefonii od 15 maja (środa) będą - jak już informowaliśmy - pobierać niższe stawki za połączenia z Polski do zagranicznych sieci. Zgodnie z regulacjami UE maksymalny koszt minuty wynosić będzie 0,19 euro czyli 81 groszy. Obniżeniu ulega też stawka na wiadomości SMS - nie mogą być droższe nić 25 groszy (0,06 euro) - ogłosił Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Zagraniczne rozmowy przez telefon oraz SMS-y będą tańsze. Dzięki UE 

"Zgodnie z rozporządzeniem (EU) 2015/2120, zmienionym rozporządzeniem (EU) 2018/1971 krajowi dostawcy usług połączeń głosowych i SMS-ów zagranicznych wewnątrz Unii są zobowiązani do stosowania regulowanych cen maksymalnych (taryfy regulowanej), tj. cen, które nie przekraczają 0,19 euro (0,81 zł) za minutę połączenia i 0,06 euro (0,25 zł) za wiadomość SMS. Podane, początkowe limity w walucie polskiej są obliczone na podstawie średniej referencyjnych kursów wymiany opublikowanych przez Europejski Bank Centralny 15 stycznia, 15 lutego i 15 marca 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem"

- czytamy w unijnym komunikacie.

Czytaj też: Polacy dzwonią na potęgę. Darmowy roaming przynosi milionowe straty operatorom

Warto podkreślić, że stawki, które wchodzą w życie 15 maja, nie dotyczą połączeń wykonywanych spoza granicy Polski. Te kwestię Unia Europejska uregulowała w roku 2017, wprowadzając zasadę Roaming Like At Home (RLAH, "roaming tak jak w domu"). Operatorzy nie mogą pobierać żadnych dodatkowych opłat za połączenia wykonywane zza granicy - obowiązuje taka sama opłata jak za minutę połączenia w Polsce. Korzystający z abonamentu mają do dyspozycji pakiet bezpłatnych minut - za telefon z wakacji czy podróży służbowej często nie trzeba już w ogóle płacić.

Więcej o: