Niedziela handlowa 14 lipca. Czy Lidl, Biedronka, Tesco i inne sklepy będą czynne?

Niedziele handlowe lipiec 2019. Czy niedziela 14 lipca będzie niedzielą handlową? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w uchwalonej przez Sejm w 2017 roku, i podpisanej przez prezydenta w styczniu 2018 roku, ustawie o zakazie handlu.
Zobacz wideo

Politycy opowiadający się wtedy za ograniczeniem niedzielnego handlu argumentowali, że nowe prawo przyczyni się do poprawy sytuacji pracowników zatrudnionych w wielkich sieciach handlowych, oraz że skorzystają na nim właściciele małych sklepów. 

Niedziele handlowe 2019. Czy 14 lipca sklepy będą otwarte?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i dni świąteczne obowiązuje od marca 2018 roku. Zgodnie z nią w 2019 roku sklepy otwarte są w ostatnią niedzielę miesiąca - z wyjątkiem kwietnia i grudnia. Niedziela handlowa w lipcu wypada zatem 28. Wobec tego w niedzielę 14 lipca większość sklepów, w tym Lidl, Biedronka czy Tesco, będzie nieczynna. Chyba, że są zlokalizowane np. na terenie dworca kolejowego. 

Z zakazu wyłączone są także m. in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, sklepy gdzie sprzedaż prowadzi właściciel oraz sklepy internetowe

Niedziele handlowe 2020 to będzie coś wyjątkowego 

W 2020 roku obostrzenia dotyczące niedzielnego handlu będą jeszcze większe, zakaz będzie bowiem obowiązywał przez praktycznie wszystkie niedziele w roku. Wyjątkami będą np. dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą. Niedziela handlowa to także ostatnia niedziela miesiąca sierpnia - w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w kolejnym miesiącu. 

Więcej o: