Testy wprowadzające do lotu na Księżyc. Za 10 lat Rosjanie chcą wybudować bazę na Księżycu

W Moskwie zakończył się eksperyment dotyczący planowanego lotu na Księżyc. W projekcie, który zakłada wysłanie statku kosmicznego na ziemskiego satelitę, brali udział naukowcy z Niemiec, Kanady i USA.
Zobacz wideo

Eksperyment trwał w sumie cztery miesiące. Jego celem było przeprowadzenie badań na temat planowanego lotu na Księżyc. W ciągu najbliższych 10 lat Rosyjska Agencja Kosmiczna chce wysłać tam swoje bezzałogowe statki.

Rosjanie chcą za 10 lat zbudować bazę na Księżycu. Celem lot na Marsa

Rosjanie chcą, by statki te dostarczyły na jedynego naturalnego satelitę Ziemi elementy, które posłużą do budowy bazy. W następnych latach na Księżyc wysłani zostaną naukowcy i inżynierowie, którzy na Srebrnym Globie będą szykowali się do kolejnych wypraw. Celem jest m.in. lot na Marsa.

W trakcie trwających cztery miesiące testów przeprowadzonych zostało ponad 80 eksperymentów naukowych. Brało w nich udział sześć osób, które zamknięte zostały w pomieszczeniu imitującym warunki panujące na Księżycu. Po 121 dniach ogłoszono, że symulacja misji księżycowej zakończyła się sukcesem. Wcześniej w podobnym eksperymencie wzięła udział grupa składająca się z trzech Rosjan, Włocha, Chińczyka i Francuza - wtedy ochotnicy przebywali w zamknięciu przez 520 dni.

 

Roscosmos, Rosyjska Agencja Kosmiczna, potwierdziła, że elementy bazy na Księżycu mają powstać dzięki technice druku 3D. Wykorzystany w tym celu ma być regolit księżycowy, materiał skalny pokrywający powierzchnię Srebrnego Globu. Dzięki temu do 2040 roku na Księżycu ma powstać w pełni funkcjonująca kolonia. 

Więcej o: