30 sierpnia Sejm powoła nowego prezesa NIK. "Pancerny Marian" oficjalnym kandydatem PiS

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, podczas posiedzenia zaplanowanego na 30 sierpnia Sejm zajmie się wyborem nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Nieoficjalne doniesienia medialne sprawdzają się. Klub Prawa i Sprawiedliwości wysunął na to stanowisko kandydaturę obecnego ministra finansów Mariana Banasia, który zaledwie od 4 czerwca pełni funkcję szefa resortu finansów. Kandydatem Platformy Obywatelskiej jest natomiast były minister sprawiedliwości Borys Budka. Prezesa NIK wybierze Sejm za zgodą Senatu.

Senat ma 30 dni, by ewentualnie kandydaturę odrzucić, choć taki scenariusz wydaje się mało realny. Nowy szef może więc zacząć kierować Izbą już we wrześniu.

>>> Michał Cessanis: Pieniądze z 500 Plus nie idą na obozy i kolonie dla dzieci

Zobacz wideo

"Pancerny Marian" wróci do NIK?

Kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego, piastującego stanowisko prezesa NIK od 2013 r., kończy się 27 sierpnia. Powołanie nowego szefa musi odbyć się na posiedzeniu Sejmu. Posłowie ostatni raz spotykają się 19 lipca, ale wicemarszałek Terlecki zapowiedział już zwołanie dodatkowego posiedzenia 30 sierpnia.

Marian Banaś zna realia pracy w NIK – pracował w Izbie 13 lat. Zanim został szefem resortu finansów przez lata kierował "zbrojnym ramieniem fiskusa". Będąc odpowiedzialnym za łatanie podatkowych dziur i ściganie przestępców, został w kręgach urzędniczych nazwany "Pancernym Marianem". Jest silnie związany z PiS jako współpracownik "Solidarności" oraz Instytutu Katyńskiego, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej. Wcześniej doradzał politycznie m.in. Janowi Olszewskiemu i Antoniemu Macierewiczowi.

Więcej o: