Budżet zrównoważony, ale akcyza na tytoń i alkohol w górę. "To się na pewno odbije na cenach"

W przyszłorocznym budżecie przewidziano zwiększenie akcyzy zarówno na wyroby tytoniowe, jak i alkoholowe. Polacy sięgający po używki "dorzucą" do budżetu ponad miliard złotych.

Projekt budżetu na rok 2020 przewiduje wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podwyżka wynosząca 3 proc. obejmie m. in. papierosy, susz tytoniowy, a także wyroby nowatorskie, czyli wkłady do papierosów elektronicznych. Więcej zapłacimy też za wódkę, piwo, wino i niektóre inne produkty zawierające alkohol spożywczy.

Budżet państwa na nowych stawkach dotyczących wszystkich produktów skorzysta w kwocie wynoszącej 3,45 mld zł. Same używki dadzą 1,15 mld zł. Wpływy z akcyzy ogółem wyniosą 74,9 mld zł wobec 71,5 mld zł w tym roku. 

To się na pewno odbije na cenach, ale nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. W Polsce jest bardzo dużo producentów, bardzo wielu sprzedawców, a więc i spora konkurencja. Trudno w tej chwili przewidzieć, kto dodatkowe obciążenie weźmie na siebie, a kto przerzuci je na konsumenta. 

- powiedział w rozmowie z Next Gazeta.pl  Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Przedstawiciel branży producentów stwierdził też, że rząd nie konsultował wprowadzonej zmiany. Przypomniał też, że od 2013 roku akcyzę podniesiono aż o 15 proc. Warto zwrócić uwagę, że zmiana zaplanowana na przyszły rok dotknie też producentów piwa. 

>>> Skąd się wziął zrównoważony budżet? Wyjaśniamy jak działa rządowa księgowość

Zobacz wideo

Akcyza uszczelniona

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej czytamy też, że 1 listopada 2019 r. wejdą w życie przepisy  uszczelniające system podatkowy w zakresie obrotu wyrobami akcyzowymi. Chodzi m.in. o produkty smarowe objęte zerową stawką.

Równocześnie na 2020 r. projektowane jest wejście w życie pakietu kolejnych zmian ustawowych o charakterze uszczelniającym, mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów - w tym samochodów osobowych.

Akcyza na prąd bez zmian

Zgodnie z założeniami budżetowymi w  2020 r. obowiązywać będzie stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh, co wynika z przepisów uchwalonych w grudniu 2018 r.

Czytaj też: Budżet bez deficytu. Ekonomista: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków. Po wyborach można go zmienić

Przepisy dotyczące akcyzy będą też miały wpływ na finansowanie Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego oraz Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 

Więcej o: