Poznań. Dzień bez samochodu. Darmowa komunikacja miejska nie dla wszystkich

Dzień bez samochodu obchodzony jest na różne sposoby. W piątek poznaniacy będą mogli przemieszczać się komunikacją za darmo. Warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego.
Zobacz wideo

Dzień bez samochodu obchodzony jest rokrocznie 22 września i ma za zadanie promować transport zbiorowy oraz zmniejszyć ilość emitowanych spalin. Jako że w tym roku akcja wypada w niedzielę, w Poznaniu zdecydowano się obchodzić go wcześniej.

Poznań bez samochodu. Darmowa komunikacja dla kierowców

Jak informuje "Głos Wielkopolski", w piątek można korzystać z miejskich autobusów i tramwajów bez kasowania biletów. Podobnie będzie w całym województwie w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO. Dotyczy to jednak tylko kierowców, gdyż warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli.

Poznań zamierza również promować akcję w inny sposób. Na wielu przystankach komunikacji miejskiej będą stały hostessy z cukierkami, będzie można również wycisnąć sok z owoców, pedałując na rowerze. Niektóre ze stacji zostaną również przystrojone w balony oraz czerwone dywany. Wszystko ma na celu zachęcić poznaniaków do zamienienia aut na tramwaje oraz autobusy.

Dzień bez samochodu. Jak obchodzony jest w innych miastach Polski?

Stolica Wielkopolski to nie jedyne miasto, które zaangażowało się w kampanię. W większości metropolii zdecydowano się na standardowe rozwiązanie, czyli darmową komunikację w niedzielę 22 września. W Warszawie tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Samochód wysiada". Możliwe będzie odwiedzenie zajezdni autobusowej przy ul. Ostrobramskiej 88 oraz Zakładu Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich przy al. Prymasa Tysiąclecia 102. 

Dzień bez samochodu to także okazja do promowania podróży koleją, stąd większość linii regionalnych w poszczególnych województwach będzie w niedzielę darmowa. Z kolei PKP Intercity zdecydowały się wprowadzić tego dnia ofertę przewożenia rowerów za złotówkę. 

W Polsce oficjalnie Dzień bez samochodu obchodzi się od 2002 roku. 

Więcej o:
Komentarze (24)
Poznań. Dzień bez samochodu. Darmowa komunikacja miejska nie dla wszystkich
Zaloguj się
 • rabbitt

  Oceniono 18 razy 4

  Co za kretyn to wymyślił znowu,razem z kolegami jeździmy w pięciu do pracy jednym samochodem,robimy co miesiąc ściepkę na paliwo,to jeden pojedzie autobusem za free a czterech bilety musi kupić ,szukajcie frajerów gdzie indziej,jedziemy autem !

 • odowk

  Oceniono 7 razy 3

  Dobra idea - darmowa komunikacja miejska w określone dni.

  Niepojęte kretyństwo - uprzywilejowanie osób posiadających dowód rejestracyjny.

  Ktoś, kto coś takiego wymyślił, powinien wylecieć ze stanowiska za swoją głupotę.

 • tomvxtomvx

  Oceniono 5 razy 3

  "Dotyczy to jednak tylko kierowców, gdyż warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli."
  Kierowcą (nie mylić z kierującym) jest osoba, która posiada prawo jazdy a nie dowód rejestracyjny! Żeby być właścicielem/użytkownikiem samochodu i posiadać jego dowód rejestracyjny wcale nie trzeba być kierowcą. Można nie być kierowcą (czyli nie mieć prawa jazdy) i posiadać dowolną ilość, dowolnych pojazdów (np. jako hobby).

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 2

  Czy może być dowód rejestracyjny przyczepy?

 • druga_wieza

  0

  A CO Z PASAŻERAMI?
  Jeżeli wiozę samochodem żonę i dzieci, to co z nimi? Mają kasować bilety?
  W takim razie wychodzi na to, że taniej będzie pojechać samochodem.
  No i wygodniej.

  Przypomnę też, że "darmowa" lub tak jak obecnie półdarmowa komunikacja miejska jest finansowana z moich podatków, ale też z podatków sąsiadki na emeryturze, która żyje skromnie i nigdzie nie podróżuje zbiorkomem.
  Wyjątek: Żory. Tam jest komunikacja darmowa. Tyle że nie dla wszystkich i w sumie mają tam aż osiem autobusów. Nie osiem linii, a osiem pojazdów.

 • pilot.tv

  Oceniono 5 razy -1

  Czy może być dowód rejestracyjny karety lub kombajnu?

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 2 razy -2

  I pewnie nikt nie zwrócił uwagi na to, że te akcje nie przynoszą żadnego efektu. Jedynyy widoczny to to, że urzędnicy mogą powiedzieć, że coś zrobili.

 • vitmik

  Oceniono 9 razy -3

  a te tramwaje to skąd biorą prąd? z krzemieni? pod podłogą siedzą jacyś Fryderycy Flinstoni? ;)

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 7 razy -3

  pewnym wyjściem kompromisowym byłoby rozwiązanie amerykańskie. mianowicie buspas byłby otwarty dla samochodów osobowych, które wiozą pasażera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX