Poznań. Dzień bez samochodu. Darmowa komunikacja miejska nie dla wszystkich

Dzień bez samochodu obchodzony jest na różne sposoby. W piątek poznaniacy będą mogli przemieszczać się komunikacją za darmo. Warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego.
Zobacz wideo

Dzień bez samochodu obchodzony jest rokrocznie 22 września i ma za zadanie promować transport zbiorowy oraz zmniejszyć ilość emitowanych spalin. Jako że w tym roku akcja wypada w niedzielę, w Poznaniu zdecydowano się obchodzić go wcześniej.

Poznań bez samochodu. Darmowa komunikacja dla kierowców

Jak informuje "Głos Wielkopolski", w piątek można korzystać z miejskich autobusów i tramwajów bez kasowania biletów. Podobnie będzie w całym województwie w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO. Dotyczy to jednak tylko kierowców, gdyż warunkiem jest okazanie dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli.

Poznań zamierza również promować akcję w inny sposób. Na wielu przystankach komunikacji miejskiej będą stały hostessy z cukierkami, będzie można również wycisnąć sok z owoców, pedałując na rowerze. Niektóre ze stacji zostaną również przystrojone w balony oraz czerwone dywany. Wszystko ma na celu zachęcić poznaniaków do zamienienia aut na tramwaje oraz autobusy.

Dzień bez samochodu. Jak obchodzony jest w innych miastach Polski?

Stolica Wielkopolski to nie jedyne miasto, które zaangażowało się w kampanię. W większości metropolii zdecydowano się na standardowe rozwiązanie, czyli darmową komunikację w niedzielę 22 września. W Warszawie tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Samochód wysiada". Możliwe będzie odwiedzenie zajezdni autobusowej przy ul. Ostrobramskiej 88 oraz Zakładu Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich przy al. Prymasa Tysiąclecia 102. 

Dzień bez samochodu to także okazja do promowania podróży koleją, stąd większość linii regionalnych w poszczególnych województwach będzie w niedzielę darmowa. Z kolei PKP Intercity zdecydowały się wprowadzić tego dnia ofertę przewożenia rowerów za złotówkę. 

W Polsce oficjalnie Dzień bez samochodu obchodzi się od 2002 roku. 

Więcej o: