Klienci Neckermann mogą występować o zwrot 100 proc. kosztów wakacji. Zapłaci ubezpieczyciel

Klienci Neckermann Polska, które dziś zapowiedziało wniosek o złożenie upadłości, mogą występować o zwrot kosztów związanych z wykupionymi wczasami. Chodzi zarówno o osoby, które przebywają już na urlopach, jak i o tych, którzy wyjazd mieli dopiero zaplanowany.

Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego będzie koordynował akcję pomocy dla osób poszkodowanych przez niewypłacalność biura Neckermann Polska. Jak już informowaliśmy, złożyło ono wniosek o niewypłacalność, zapowiedziało też ogłoszenie upadłości.

Zobacz wideo

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę w urzędzie poinformowano, że w tej chwili na wakacjach z polskim Neckermnannem jest 3,6 tys. osób. Nie wszyscy będą jednak musieli wrócić do kraju. Opłata za ich pobyt może być bowiem uiszczona z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Z tego samego źródła mogą też być opłacane koszty związane z powrotem do kraju.

Niektórych klientów spotkały nieprzyjemności

Podczas konferencji Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki mazowieckiego urzędu marszałkowskiego wyjaśniła też, że do Urzędu docierały sygnały o nieprzyjemnych sytuacjach, które spotykały niektórych klientów biura Neckermann.

Nie sprecyzowano jednak ile incydentów miało miejsce ani jaki był ich charakter. Wiadomo jednak, że część właścicieli obiektów hotelarskich za brak opłaty za pobyt próbuje obwinić klientów biura.

Neckermann upada. Warto mieć rachunek

Osoby, które były - z różnych względów - zmuszone do opłacenia swojego pobytu na miejscu są proszone o kontakt z konsulem. Powinny też zadbać o dokumentację związaną z dokonaniem opłaty - ubezpieczyciel będzie bowiem wtedy w stanie w pełni zwrócić środki opłacone przez klientów.

Zgodnie z przepisami osoby, które miały wykupione wakacje w biurze Neckermann Polska, ale jeszcze nie wyleciały na wakacje, również powinny dostać 100 proc. zwrotu. Muszą w tym celu złożyć odpowiednie roszczenie do ubezpieczyciela.

Z dotychczasowych informacji wynika, że na sezon zimowy biuro Neckermann sprzedało już 14 tys. wycieczek.

Czytaj też: Upadek Thomas Cook. Klienci biura uziemieni również w Polsce. Będą loty z Krakowa

Neckermann Polska i kłopoty Thomas Cook

Neckermann Polska informuje, że bezpośrednim powodem obecnych działań firmy jest ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Thomas Cook było jednym z największych i najstarszych biur podróży na świecie. Przez ostatnie tygodnie starało się otrzymać pomoc finansową w wysokości 200 milionów funtów, jednak w niedzielę zmuszone zostało do ogłoszenia upadłości.

Głównym problemem biura podróży było olbrzymie zadłużenie. Do tego dołożył się spadek liczby rezerwowanych wycieczek oraz niepewność spowodowana przez brexit.

Upadek Neckermann Polska. Ubezpieczyciel wydaje oświadczenie

W związku z sytuacją biura Neckermann stanowisko zajęła firma Allianz Partners, jeden z ubezpieczycieli. Spółka poinformował w komunikacie, że "uruchomił procedurę wynikającą z gwarancji ubezpieczeniowej organizatora turystyki udzielonej przez Allianz Partners (AWP P&C S.A. Oddział w Polsce)". Gwarancja opiewa na kwotę 25 mln.

Jako ubezpieczyciel deklarujemy pełną współpracę z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego oraz z podległymi mu urzędnikami. Wywiążemy się ze wszystkich zobowiązań wynikających z udzielonej przez nas gwarancji ubezpieczeniowej.

W naszym Centrum Operacyjnym uruchomiliśmy dodatkowe numery telefonów dla Klientów biura podróży Neckermann.

Dla osób, których wyjazd został odwołany, dedykowaliśmy, czynny w dni powszednie w godzinach 8:00-16:00, numer telefonu: +48 22 563 11 00 oraz adres e-mail: nm.odwolania@allianz.com.

Więcej o:
Komentarze (18)
Klienci Neckermann mogą występować o zwrot 100 proc. kosztów wakacji. Zapłaci ubezpieczyciel
Zaloguj się
 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy 6

  Niezupełnie zapłaci ubezpieczyciel. Tzn formalnie tak ale w praktyce zapłacą pozostałe biura podróży - po poprzednich upadkach biur podróży (w części przez wytransferowanie z nich kasy - rekordzistą był pewien obywatel Egiptu mający trzy biura podróży które po kolei "upadły"), więc po upadkach ubezpieczyciele po prostu podnoszą stawki (rośnie "szkodowość) tak żeby ubezpieczyciel z każdej złotówki składki miał 50gr na odszkodowania a 50gr "dla siebie". Znów zapłacą uczciwi, w tym małe biura turystyczne. Przy okazji upadek Neckermana wydrenuje UFG.

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Występować o zwrot 100% kosztów oczywiście mogą. Pytanie jednak brzmi: ILE z tego dostaną :-)

 • g96

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mogą ale mają prawo i to ich decyzja i nie 100 procent tylko 100 procent kwoty. którą wpłacili, kosztów które ponieśli dodatkowo w związku z zawartą umową i odszkodowania.

 • daniel.jed

  Oceniono 1 raz 1

  Wczasy u Banasia spalone, za granicą też. Na co te 500 wydawać?

 • daniel.jed

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to. Wczoraj jakaś prezesina pieprzyła że u nas jest ok, wszystko stabilne, nie ma powodów do obaw. Siedzi już?

 • who_cares

  Oceniono 1 raz 1

  Za wczasy , przeloty , hotele płacimy ZAWSZE kartami płatniczymi. Jeśli biuro podróży nie akceptuje tej formy płatności to jest po prostu niewiarygodne i szukamy innego. W razie problemów z realizacją usługi uruchamiamy procedurę chargeback w banku i organizacja płatnicza grzecznie zwraca pobrane środki.

 • krzysztof_ptk

  0

  powinny dostać 100 proc. zwrotu...jak ktoś ogłosił upadłość, to niewiele zobaczy...

 • raknawspak

  Oceniono 2 razy 0

  Za wzięty urlop też zapłaci?

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy -3

  Nie beczcie! Nasz kraj jest przepiękny, mi się nigdy nie znudzi. Mamy piękne góry, wspaniałe morze i jeziora. Lasy jedne z najlepiej utrzymanych w Europie, wbrew temu co Wam mówią w ramach politycznej nawalanki. Słońce świeci to samo co w Egipcie. Trzeba się cieszyć życiem, zdrowiem i rodziną.

  Tyle się mówi o ochronie klimatu, to chyba dobrze że ruch lotniczy będzie ograniczony? Chyba nie chcecie by Greta płakała? Tylko co z Baranov Intercontinental?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX