"Rz": mBank przejęty przez PZU i Alior? "Cel zapisany w programie wyborczym PiS"

mBank, należący do Commerzbanku "numer cztery" na polskim rynku, mógłby zostać przejęty przez znacznie mniejszy Alior. Do tej pory najbardziej naturalnym scenariuszem na repolonizację banku wydawało się użycie PKO BP. Dlaczego więc politycy rozważają ten egzotyczny scenariusz?
Zobacz wideo

Po tym jak Commerzbank ogłosił, że w celu ratowania swej rentowności chce sprzedać mBank, media zaczęły obstawiać, czy dojdzie do kolejnej repolonizacji. Politycy w tej kwestii nie wypowiadają się ostentacyjnie, ale dają do zrozumienia, że taki scenariusz jest możliwy.

To Alior może przejąc mBank. Pomogłoby PZU

Okazuje się jednak, że mBank mógłby zostać przejęty przez znacznie mniejszy Alior Bank lub PZU. Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" narodowy ubezpieczyciel mógłby pozbyć się pakietu akcji Pekao na rzecz PKO BP zyskując  blisko 6 mld. Te środki dokapitalizowałyby Aliora, co pozwoliłoby kupić mBank. Albo posłużyły do zakupu mBanku przez samo PZU.

Taki ruch otworzyłby też do fuzji PKO BP i Pekao, co pomogłoby uporządkować portfolio państwowych banków. A tych jest dziś całkiem sporo: PKO BP, Pekao, Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska i Pocztowy.

Trudno jednak ocenić na ile przejęcie mBanku przez Alior i PZU jest realne. Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, w kwestii wypowiedział się już kilkanaście dni temu. Jednoznacznie stwierdził, że kierowana przez niego instytucja, która brała wcześniej udział w repolonizacji Pekao, nie prowadzi obecnie "żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych".

Alior Bank czy PKO BP? mBank może zostać zrepolonizowany

Jeszcze kilka dni temu media spekulowały, że repolonizację mógłby zrealizować PKO BP. Ma odpowiedni kapitał, jest też "numerem jeden", dzięki przejęciu zwiększyłby więc dystans do drugiego na rynku Santandera.

Zbigniew Jagiełło, prezes banku, podczas rozmowy w radiowej Trójce jednoznacznie w kwestii się nie wypowiedział. Stwierdził jedynie, że analizy trwają, a jaki będzie ich skutek "pokaże czas".

ING Bank Śląski też ma "chrapkę" na mBank?

Chętnych na mBank może być więcej. W ING BSK miał powstać - według nieoficjalnych informacji - specjalny zespół, który analizuje przejęcie własności Commerzbanku. Gdyby do przejęcia doszło, powstałby bank z aktywami na poziomie prawie 290 mld zł - drugi po państwowym gigancie PKO BP, który ma 330 mld zł aktywów.

Czytaj też: Drożeją kredyty hipoteczne. Te z najniższym wkładem własnym są najdroższe od 2010 r.

Eksperci podkreślają, że na razie nie wykluczaliby nikogo z listy zainteresowanych mBankiem. Jego przejęcie z pewnością przemodeluje polski rynek. Wciąż nie wiadomo, czy udział państwa w sektorze znów się zwiększy.

Więcej o:
Komentarze (96)
"Rz": mBank przejęty przez PZU i Alior? "Cel zapisany w programie wyborczym PiS"
Zaloguj się
 • dynia71

  Oceniono 37 razy 33

  im mniej banków tym mniejsza konkurencja i coraz droższe kredyty. Szkoda, że mBank idzie na sprzedaż.

 • stefffon

  Oceniono 36 razy 32

  niedlugo wszsytkie banki polacza sie w jeden, a koszty "prowadzenia" konta wzrosla do 100zł miesięcznie, lokaty spadną do 0.1%, a każda operacja kartą będzie kosztowała sprzedacę i kupującego 5%.... a bank ciągle bedzie przynoscil straty i rząd bedzie musiał wpsierać go miliardami z naszych podatkow

 • duj

  Oceniono 25 razy 19

  mam tam konto że sporymi obrotami, szkoda że mBank niedługo padnie - z pewnością nie zostanę w banku pod kontrolą pisowskich bolszewików

 • habib78

  Oceniono 20 razy 18

  jeśli mBank trafi w Państwowe łapy to przenoszę konto gdzie indziej.

 • autonomy

  Oceniono 23 razy 15

  Repolonizacja to kolejne słowo chętnie używane przez PiS jako zamiennik nacjonalizacji. Ta partia ma bardzo duże problemy z nazywaniem pewnych rzeczy po imieniu, chociażby pluralizm TVP z łgarstwem czy konfidencję z sygnalizmem. Ale myślę, że robi to celowo, bo gdyby używała właściwych słów szybko mogłoby się okazać, że to partia, której głównym zamierzeniem jest powrót do komunizmu, również nazywanym przez nich sprawiedliwością społeczną.

  Powiedzmy sobie jasno, PiS to zwykłe komuchy, tylko po prostu nie mają odwagi powiedzieć tego ludziom wprost, dlatego starannie dobierają synonimy słów, których się wstydzą.

 • piotr332211

  Oceniono 21 razy 13

  Repolonizacja banków jest bardzo potrzebna, bo w bankach są pieniądze i dopóki te pieniądze tam są to można je wykorzystać na finansowanie bankrutujących kopalń , stoczni , kredyty dla "swoich" czy jakieś inne podobne cele

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX