mBank wystawiony na sprzedaż. Plan zatwierdzony przez zarząd i radę nadzorczą Commerzbanku

Zarząd i rada nadzorcza Commerzbank zatwierdziły strategię, która zakłada sprzedaż akcji mBanku. Commerzbank posiada około 69,33 proc. akcji w kapitale zakładowym mBank. Wartość tego pakietu na warszawskiej giełdzie to obecnie ponad 9 mld zł.
Zobacz wideo

Commerzbank AG opublikował nową strategię biznesową "Commerzbank 5.0". Zakłada ona m.in. sprzedaż większościowego pakietu akcji polskiej spółki mBank. Commerzbank podkreśla w komunikacie, że mBank należy do najbardziej innowacyjnych banków online na świecie. - Przy planowanej sprzedaży większościowego pakietu akcji mBanku w Polsce bank zamierza generować zasoby finansowe, które umożliwią szybszą realizację strategii i związanych z nią inwestycji - napisano w komunikacie.

mBank na sprzedaż. Kto zostanie nowym właścicielem?

Komentując wcześniejsze zapowiedzi sprzedaży mBanku, premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że polskie instytucje finansowe same będą analizować aktywa i pasywa, jeśli dojdzie do jego wystawienia na sprzedaż przez Commerzbank. Według niego, w przyszłości mogą zapadać decyzje o tym, czy jakaś polska instytucja finansowa będzie zainteresowana tymi aktywami.

Jestem zwolennikiem tego, by jak najwięcej własności było w polskich rękach, jednak mamy do czynienia z gospodarką rynkową. To są decyzje władz korporacyjnych, poszczególnych instytucji finansowych. Jest to decyzja biznesowa i należy wziąć pod uwagę aktywa - ich wartość i jak były zarządzane

- powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapytany o możliwości dalszej repolonizacji banków w kontekście możliwych zmian właścicielskich w mBanku. 

W opublikowanym w tym miesiącu programie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zapowiedziało, że będzie na bieżąco analizować sytuację i w razie pojawiających się korzystnych, rynkowych warunków, będzie podejmować działania mające na celu zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze finansowym.

W sprawie głos zabrał też prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który kilka dni temu napisał na Twitterze, że kierowana przez niego instytucja, która brała wcześniej udział w repolonizacji Pekao, nie prowadzi obecnie "żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych".

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

Więcej o: