Skąd w budżecie miliardy? SGH obala mit rządu. Uszczelnienie "nie przyniosło oczekiwanego efektu"

Rząd lubi chwalić się uszczelnieniem podatków, twierdząc, że znacznie większe wpływy z CIT to efekt przyjętych rozwiązań prawnych. Eksperci Szkoły Głównej Handlowej przeanalizowali problem i uważają, że dodatkowe miliardy w budżecie w zasadzie wcale nie wzięły się z uszczelnienia - donosi "Puls Biznesu".
Zobacz wideo

W ciągu dwóch ostatnich lat budżet państwa odnotowywał znacznie większe dochody z podatku CIT. Płacą go osoby prawne - na przykład sieci handlowe, banki, firmy paliwowe. Przedstawiciele rządu często chwalą się, że dodatkowe miliardy w budżecie - ok. 10 mld rocznie - to efekt przyjętych rozwiązań prawnych. Chociażby klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która miała być "batem" na tych, którzy chcieli stosować księgowe sztuczki dla uszczuplania budżetu państwa.

Walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT. To robimy

- grzmiał w 2017 roku premier Mateusz Morawiecki, kiedy prace nad zmianami podatkowymi ruszały.

SGH: Wzrost wpływu z CIT nie z uszczelnienia

Jak donosi "Puls Biznesu" problem przeanalizowali eksperci Szkoły Głównej Handlowej. Przeprowadzili badanie na podstawie którego "nie zauważyli bezpośrednich efektów uszczelnienia systemu podatkowego w obszarze CIT".

Wdrożone instrumenty prawno-podatkowe w zakresie CIT nie przyniosły oczekiwanego efektu i nie będą skutkować realnym uszczelnieniem systemu podatkowego w Polsce

- podkreślają eksperci.

500 plus, konsumpcja, zlecenia firm zagranicznych - przyczyny wzrostu CIT

Skąd zatem tak duży wzrost wpływów? Zawdzięczamy to między innymi dobrej koniunkturze.

Przyczynami tak dużego wzrostu dochodów z podatku CIT (ponad 10 mld zł w ostatnich dwóch latach) jest bardzo dobra koniunktura gospodarcza, napędzana wysoką konsumpcją prywatną, zasilaną m.in. z programu 500 Plus, oraz produkcja kontraktowa, głównie na zlecenie firm zagranicznych

- stwierdza "PB".

Z raportu SGH wynika, że za zwiększone wpływy w 92 proc. odpowiadają firmy świadczące usługi finansowe. Dane rządowe potwierdzają tę tezę przynajmniej w części. Lipcowy wykaz firm, które wpłacają najwięcej podatku CIT otwiera PKO BP - z tego podatku przekazał budżetowi 1,6 mld zł.

Według danych Ministerstwa Finansów, kolejne miejsca na liście największych płatników tej daniny za 2018 r. zajęły: PKN Orlen (866,83 mln zł), Bank Pekao (710,89 mln zł), Santander Bank Polska (707,74 mln zł) oraz ING Bank Śląski (670,67 mln zł). Na piątym miejscu znalazła się firma Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka, z podatkiem w wysokości 510,68 mln zł.

Dziura w CIT istnieje

Warto podkreślić, że zdaniem ekspertów problem dziury w podatku CIT istnieje, Polski Instytut Ekonomiczny szacuje ją na 21 mld zł. Zdaniem ekspertów wpływy z podatku można zwiększyć utrudniając optymalizację podatkową i nakazując zapłatę od przychodu, a nie dochodu.

Czytaj też: Płaca minimalna nie wyniesie 4 tys. zł? Emilewicz: Nie podpisuję się pod prostym podnoszeniem

W 2018 r. wpływy z podatku CIT wyniosły 44,3 mld zł. Tendencja wzrostowa utrzymuje się także w 2019 r. - twierdzi Ministerstwo Finansów.