Idea Bank i inne spółki Leszka Czarneckiego wystrzeliły na giełdzie. Wszystko za sprawą jednego komunikatu

Getin oraz Idea Bank zanotowały wczoraj kilkunastoprocentowe wzrosty na giełdzie. To efekt podpisania listu intencyjnego ws. sprzedaży 100 proc. akcji Idea Bank w Kijowie oraz New Finance Service w Kijowie.
Zobacz wideo

Tuż po opublikowaniu oficjalnej informacji, akcje Idea Bank oraz Getin wzrastały o prawie 20 proc. Na koniec dnia wzrost ten zatrzymał się na poziomie 10 proc. Obecnie spółki Czarneckiego ustabilizowały swoją pozycję. 

Leszek Czarnecki sprzedaje akcje Idea Bank w Kijowie

"Zgodnie z Listem Intencyjnym Fundusz przystąpi do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku do uzgodnienia warunków rozważanej transakcji, w tym wielkości pakietu akcji i udziałów potencjalnej transakcji" - mogliśmy przeczytać w oficjalnym komunikacie spółki. 

Czytaj także: Skąd w budżecie miliardy? SGH obala mit rządu. Uszczelnienie "nie przyniosło oczekiwanego efektu"

Getin poinformował również, że fundusz od 1 stycznia 2020 r. będzie mieć wyłączność na prowadzenie negocjacji w imieniu spółki. Termin transakcji ma zamknąć się w I kwartale przyszłego roku. 

Spółki Leszka Czarneckiego powoli odbijają się od dna. Przynajmniej na wschodzie 

We wrześniu informowaliśmy o sporych zyskach m.in. Idea Bank na wschodzie Europy. W drugim kwartale na Ukrainie zarobił on 23 mln zł, co daje wzrost o 41 proc. względem ubiegłego roku. Na Białorusi instytucja również osiąga sukcesy, zarabiając natomiast 3,7 mln zł - o 27 proc. więcej. Inne firmy biznesmena również osiągają zyski za naszą wschodnią granicą. 

Leszek Czarnecki przez lata uznawany był za jednego z najbogatszych ludzi w Polsce, a jego majątek sięgał kilkunastu miliardów złotych. W 2008 r. znalazł się nawet na 446. pozycji na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika „Forbes”, z majątkiem szacowanym na 2,6 mld dolarów. Spółki należące do niego bądź, w których jest głównym akcjonariuszem to m.in: Idea Bank, Getin Noble Bank czy Open Finance. Ostatnio multimilioner zmagał się ze sporymi problemami finansowymi, a należące do niego banki musiałby być dokapitalizowane, by nie zbankrutować. W ostatnich miesiącach ich sytuacja jednak poprawia się. 

Więcej o: