Tuż po opublikowaniu oficjalnej informacji, akcje Idea Bank oraz Getin wzrastały o prawie 20 proc. Na koniec dnia wzrost ten zatrzymał się na poziomie 10 proc. Obecnie spółki Czarneckiego ustabilizowały swoją pozycję.
Leszek Czarnecki sprzedaje akcje Idea Bank w Kijowie
"Zgodnie z Listem Intencyjnym Fundusz przystąpi do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku do uzgodnienia warunków rozważanej transakcji, w tym wielkości pakietu akcji i udziałów potencjalnej transakcji" - mogliśmy przeczytać w oficjalnym komunikacie spółki.
Czytaj także: Skąd w budżecie miliardy? SGH obala mit rządu. Uszczelnienie "nie przyniosło oczekiwanego efektu"
Getin poinformował również, że fundusz od 1 stycznia 2020 r. będzie mieć wyłączność na prowadzenie negocjacji w imieniu spółki. Termin transakcji ma zamknąć się w I kwartale przyszłego roku.
Spółki Leszka Czarneckiego powoli odbijają się od dna. Przynajmniej na wschodzie
We wrześniu informowaliśmy o sporych zyskach m.in. Idea Bank na wschodzie Europy. W drugim kwartale na Ukrainie zarobił on 23 mln zł, co daje wzrost o 41 proc. względem ubiegłego roku. Na Białorusi instytucja również osiąga sukcesy, zarabiając natomiast 3,7 mln zł - o 27 proc. więcej. Inne firmy biznesmena również osiągają zyski za naszą wschodnią granicą.
Leszek Czarnecki przez lata uznawany był za jednego z najbogatszych ludzi w Polsce, a jego majątek sięgał kilkunastu miliardów złotych. W 2008 r. znalazł się nawet na 446. pozycji na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika „Forbes”, z majątkiem szacowanym na 2,6 mld dolarów. Spółki należące do niego bądź, w których jest głównym akcjonariuszem to m.in: Idea Bank, Getin Noble Bank czy Open Finance. Ostatnio multimilioner zmagał się ze sporymi problemami finansowymi, a należące do niego banki musiałby być dokapitalizowane, by nie zbankrutować. W ostatnich miesiącach ich sytuacja jednak poprawia się.