PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) funkcjonują od 1 lipca br. Na razie dotyczą firm, które zatrudniają powyżej 250 osób. Do piątku 25 października przedsiębiorcy muszą złożyć umowę o prowadzenie PPK, jeśli chcą uniknąć grzywny.
Zobacz wideo

Przypominamy, że Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program, który ma pomóc w zbieraniu dodatkowych oszczędności do emerytury. Jest on dobrowolny, ale z automatu wpisywane są do niego osoby zatrudnione w wieku 18-55 lat. Mogą się jednak z niego wypisać składając odpowiedni wniosek

Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem PPK na przedsiębiorców spadły dodatkowe obowiązku. Do 25 października firmy muszą podpisać umowę o zarządzanie planami, natomiast do 12 listopada o ich prowadzenie. Dopiero wtedy zostaną uruchomione wpłaty na konta pracowników. Jak podaje businessinsider.com.pl, przedsiębiorcy mają do wyboru 20 instytucji finansowych, które się tym zajmą. Opłaty za to wynoszą od 0,32 do 0,5 proc. pieniędzy zebranych w PPK danej firmy.

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

Umowę w wyżej wymienionym terminie musi podpisać 4 tys. przedsiębiorstw, które zatrudniają łącznie ponad 3 mln osób. Do środy 23 października wywiązało się z tego ponad 3 tys. firm, co stanowi ok. 80 proc. wszystkich zobowiązanych. Co ciekawe, Paweł Borys informował, ze wrześniu br. pojawiły się już pierwsze wpłaty.

Co grozi przedsiębiorcom, którzy tego nie zrobią? Grzywna w wysokości do 1,5 proc obrotu funduszu wynagrodzeń z poprzedniego roku finansowego. Warto jednak dodać, że Polski Fundusz Rozwoju wyśle spóźnionym przedsiębiorcom pisemne wezwanie o rozliczenie się z umów PPK. 

Pracodawcy biorą aktywny udział w PPK, gdyż do ich obowiązku należy przekazywania 1,5 proc. zarobków pracowników. Istnieje jednak możliwość podwyższenia tej kwoty do 4 proc. np. w zależności od stażu pracy bądź wykwalifikowania. 

Czytaj także: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile wynoszą składki? Ile płaci pracownik?

Więcej o: