Palacze zapłacą za brak zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS? "Ustawa się opóźnia"

Co akcyza na papierosy ma wspólnego ze zniesieniem limitu 30-krotności składek na ZUS? Okazuje się, że całkiem sporo. Wpływy do państwowej kasy muszą się bowiem zgadzać - dopóki nie będzie jasności co z trzydziestokrotnością, nie wiadomo, ile wyniesie akcyza.
Zobacz wideo

Akcyza na produkty tytoniowe ma w tym roku przynieść budżetowi 20,5 mld zł. Rok temu dała blisko 20 mld. Ile przyniesie w roku 2020? Tego wciąż nie wiadomo. Jak donosi "Rzeczpospolita", trudno też powiedzieć, według jakich zasad wyliczana będzie wysokość daniny w przyszłości.

Szczegóły obliczania indeksacji trafią do ustawy okołobudżetowej. A ta się opóźnia [...], bo ciągle ważą się losy kontrowersyjnego zniesienia limitu 30-krotności przeciętnej płacy przy ustalaniu składek ZUS.

- twierdzi dziennik.

Przedstawiciele branży obawiają się, że nowe stawki akcyzowe nie wejdą w życie od 1 stycznia, a później. Sejm zbiera się bowiem dopiero 12 listopada, a przepisy trzeba jeszcze "przepchnąć" przez Senat. A ten ma na procedowanie ustawowe 30 dni.

O ile podrożeją papierosy? Eksperci spodziewają się 3 proc.

Wysokość akcyzy nie jest jeszcze znana, wiadomo jednak, że w kwietniu, w planie finansowym państwa, przyjęto wzrost wysokości daniny o 3 proc. Problem polega jednak na tym, że w międzyczasie zrównoważony budżet się rozsypał. W rządzie wciąż trwa dyskusja o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS. Rząd założył, że ten ruch da budżetowi ok. 5 mld zł. Jarosław Gowin, największy przeciwnik zmiany, przekonuje, że osoby dotknięte zmianami "uciekną" na inne formy zatrudnienia, w efekcie czego rząd pięciu miliardów i tak nie zobaczy.

Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia tzw. trzynastej emerytury. Rząd PiS obiecał ją w kampanii wyborczej, ale w projekcie budżetu nie zapisał. A spełnienie wyborczej obietnicy będzie kosztowne - w zeszłym roku program pochłonął ok. 15 mld zł.

Według kwietniowych założeń, same używki dadzą budżetowi 1,15 mld zł. Wpływy z akcyzy ogółem wyniosą 74,9 mld zł wobec 71,5 mld zł w tym roku. 

Czytaj też: Akcja CBŚP: przejęto 15 mln papierosów i 20 ton tytoniu wartych prawie 27 milionów złotych

Jak na plany rządu reaguje branża? Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w rozmowie z Next Gazeta.pl  stwierdził, że podniesienie akcyzy "na pewno odbije na cenach, ale nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu". Dopóki producenci nie poznają szczegółowego sposobu wyliczania akcyzy trudno będzie przewidzieć jak duży będzie wzrost cen.

Więcej o: