Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program, który ma pomóc w zbieraniu dodatkowych oszczędności do emerytury. Na razie dotyczy największych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. W związku z wprowadzeniem PPK na właścicieli firm spadły dodatkowe obowiązki, a 12 listopada mija dla nich bardzo istotny termin.
PPK. Do 12 listopada trzeba podpisać umowę z instytucją finansową
Do 25 października firmy miały obowiązek podpisać umowę z instytucją finansową o zarządzanie PPK, natomiast do 12 listopada o ich prowadzenie. Jeśli chodzi o pierwszy termin, to w czasie zmieściło się 97 proc., czyli 3871 uczestniczących w programie firm. Zatrudniają one ok. 4 mln pracowników. Dzisiejszy termin jest o tyle ważny, że dopiero po podpisaniu umowy o prowadzenie PPK zostaną uruchomione wpłaty na konta pracowników
>>> Dowiedz się więcej: Pracownicze Plany Kapitałowe. Zostać w PPK czy się wypisać? Odpowiedz sobie na trzy proste pytania
"Pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie o PPK. Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK" - czytamy w komunikacie dostępnym na stronie mojeppk.pl, na której zainteresowane osoby znajdą szczegółowe dane dotyczące funkcjonowania programu.
Pracownicze Plany Kapitałowe. Pracodawcy aktywnie zaangażowani w program
Do obowiązków pracodawców należy nie tylko podpisanie umów z instytucjami zarządzającymi PPK, ale również przekazywanie 1,5 proc. zarobków pracowników na specjalna konta. Istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty do 4 proc. w zależności od stażu pracy bądź doświadczenia. Ponadto, przedsiębiorcy muszą przypominać pracownikom o tym, że mija termin wypisania się przez nich z programu. Zakazane jest natomiast namawianie ich do rezygnacji z PPK. Ostatnio informowaliśmy, że nie wiadomo jeszcze, kto będzie karać za to wykroczenie.