Tesco zamyka kolejne sklepy w Polsce. Znamy lokalizacje. Będą zwolnienia grupowe

Tesco zamyka w Polsce pięć kolejnych sklepów. Niezbyt dobre wiadomości przekazali związkowcy z "Solidarności". Pracownicy mają prawo do odpraw, część z nich ma szansę znaleźć pracę na innych stanowiskach. Po wynikach ogłoszonych przez centralę w Wielkiej Brytanii wyraźnie jednak widać, że pomimo reorganizacji w sprzedażowej maszynie nadal coś głośno zgrzyta.

>>> Zobacz także: Eksperci programu "Studio Biznes" nie mają wątpliwości, że inflacja odbije się najmocniej na cenach żywności

Zobacz wideo

Tesco Polska nie rozpoczyna nowego roku od dobrych wiadomości. Wręcz przeciwnie - związkowcy z sieci poinformowali o zamknięciu kolejnych pięciu sklepów.

Tesco zamyka sklepy i zapowiada zwolnienia grupowe

Zgodnie z informacją przekazaną "Solidarności" przez zarząd firmy likwidacja dotyczy następujących lokalizacji:

 • Leszno, ul. Poznańska 3, 64-100 Leszno
 • Gorzów Wielkopolski Słowianka, ul. Słowiańska 70 ,66-400 Gorzów Wielkopolski
 • Łomża, ul. Zawadzka 38,18-400 Łomża
 • Bełchatów, ul. Kolejowa 6,97-400 Bełchatów
 • Wrocław Magnolia, ul. Legnicka 58,54-204 Wrocław

Tesco przeprowadzi zwolnienia grupowe, które obejmą ok. 400 osób. Pracę stracą 304 pracowników ze stanowisk podstawowych oraz 76 zajmujących stanowiska kierownicze.

Pracownikom przysługuje odprawa, Tesco zapewnia jednocześnie, że "w miarę możliwości" zatrudnieni będą otrzymywać propozycje pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy.

Wyniki Tesco nie napawają optymizmem

Brytyjskie Tesco przed kilkoma dniami opublikowało raport dotyczący działalności zarówno na Wyspach jak i na innych europejskich rynkach. I o ile w Wielkiej Brytanii świąteczny okres przyniósł symboliczną poprawę to wyniki polskiego oddziału nie są najlepsze.

Na ogólnym wyniku sieci najbardziej zaciążyły spadki odnotowane w Europie Centralnej, w szczególności w Polsce. W ciągu 19 omawianych w raporcie tygodni sprzedaż w regionie spadła o 10,3 proc., a w III kwartale 2019 o 11 proc.

W części Tesco może być Kaufland, w innych Carrefour

Co stanie się z właśnie zamykanymi przez Tesco sklepami? W przynajmniej jednym z nich sprzedaż ma szansę być kontynuowana jednak już przez inny podmiot. 

W piątek Carrefour Polska złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek ws.  uzyskanie praw do najmu powierzchni handlowej w C.H. Magnolia Park we Wrocławiu, obecnie wynajmowanej przez Tesco. Wniosek wpłynął ostatniego dnia zeszłego roku.

Carrefour Polska swoją decyzję tłumaczy "zamiarem koncentracji".

Czytaj też: Płaca minimalna 2020. Zarobki dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu. Ile dostaniemy "na rękę"?

Wcześniej UOKiK domknął sprawę przejęcia trzech innych lokalizacji Tesco przez Kaufland. 1 lutego sieć powiązana kapitałowo ze sklepami Lidl przejmie placówki w Gdańsku (ul. Cienista), Krakowie (ul. Wielicka) i Warszawie (ul. Stalowa).

Tesco się zmienia, ale czy to wystarczy?

O tym, że brytyjska sieć chce uratować swój polski oddział głośno stało się w wakacje. Wtedy to w wielu placówkach pojawiły się masowe wyprzedaże. Początkowo klienci i media podejrzewali, że Tesco znika z Polski, szybko okazało się jednak, że jedynie zmniejsza asortyment i format.

Kilkadziesiąt lokalizacji zmniejszyło swoją powierzchnię. Uproszczenie oferty miało pomóc. Wyniki ogłoszone przez centralę i decyzję o zamknięciu kolejnych lokalizacji dowodzą jednak, że sytuacja wciąż jest trudna.

Więcej o:
Komentarze (103)
Tesco zamyka kolejne sklepy w Polsce. Znamy lokalizacje. Będą zwolnienia grupowe
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 39 razy 31

  Cieszcie się związkowcy, będziecie mili kupę czasu na siedzenie z rodziną i chodzenie do kościoła.

 • kixx

  Oceniono 25 razy 23

  Klienci nie chcą przychodzić więc jeszcze bardziej ograniczmy asortyment.
  Widzi ktoś w tym jakaś logikę?
  No chyba że polski oddział chce znaleźć sposób na udowodnienie centrali że w Polsce Tesco nie ma racji bytu . Wtedy ich postępowanie jest jak najbardziej logiczne

 • kamuimac

  Oceniono 27 razy 21

  e tam - pracownicy na pewno sie ucieszą - teraz oprócz niedziel będą mieli wolny cały tydzien :) mogą codzinnie iść do kościołą :) ksiądz na pewno ich wyżywi :)

 • umberos

  Oceniono 24 razy 18

  Nigdy nie zapomnę zdania, kiedy szef Tesco w UK przyznał oficjalnie, że do Polski kierowane były celowo produkty gorszej jakości. Dziękuję i dowiedzenia Tesco - nie będę tęsknił.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 23 razy 17

  Główną winę za upadek Tesco w Polsce, ponosi kierownictwo Tesco w Polsce. Nie brexit, nie brak niedziel handlowych. Nie mieli pomysłu na zmiany i podjęli złą decyzję ws. ograniczenia asortymentu. W pragmatycznych Czechach i na Słowacji Tesco otwiera nowe hipermarkety. Czyli można handlować, jak się potrafi. Ponadto, nawet Kauflandy w Czechach, to eleganckie sklepy, a nie banalne blaszaki jak w Polsce. Niestety, handel w Polsce, to poziom Biedronki, czym zachwycają się celebryci i inne korpoludki.

 • ps11111ps

  Oceniono 16 razy 16

  Fajnie sie chodzi po Hipermarketach tesco po ostatnich przebudowach. Zamiast mniejszego sklepu na ksztalcie prostokoata mamy wciaz tego samego molocha ale za to z mnóstwem labiryntow z plyt osb. Trzeba sie niezle nakluczyc by cos znalesc. Np pieczywo lub wedliny sa zawsze ukryte na samym koncu gdzie malo kto trafia, bo wiekszosc sie gubi w tych labiryntach. Siedza tam znudzone panie z obsługi dyskutujace o tym kiedy to wszystko pozamykaja i gdzie ktora znalazla juz nowa prace. Wysluchiwanie ich glosu wzmocnionego po odbiciu sie na plytach OSB bardzo pozytywnie wplywa na klientow. Pusta przestrzen jeszcze wzmacnia glos jak pudlo rezonansowe. Te panie nie maja jednak tej swiadomosci. Gdyby byla jakas muzyka to by je zagluszalo. A tak, mozna sobie posuchac co tam pracownicy mysla o swojej firmie.

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 22 razy 12

  Stare towary, syf, bałagan, śmierdzące mięsa i oni myśleli, że dzicy Polacy rzucą się na "ekskluzywne" i "angielskie" towary...

 • 600ps

  Oceniono 20 razy 10

  Pracownicy z Tesko którzy straca prace moga udac siedo organizacji które przyczynily sie do ograniczen w handlu czyli do ich ulubionej parti pis i kosciola katolickiego. Teraz beda mieli wiecej czasu codziennie moga bez problemów udac sie na poranna msze swieta a po mszy na sniadanie do partii pis ona ich napoi i wzmocni. Powodzenia.

 • flaku

  Oceniono 12 razy 10

  Tak się skończy próba zrobienia z Tesco biedronki czy Lidla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX