Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane przez ZUS bądź pracodawcę osobom, które są niezdolne do wykonywania pracy. Aby go otrzymać, osoby te muszą spełnić kilka warunków. Prawo to przysługuje po 30 bądź 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w zależności od tego, czy osoby podlegają obowiązkowemu czy dobrowolnemu ubezpieczeniu.
Jak powszechnie wiadomo, zasiłek chorobowy opłacany może być przez pracodawcę bądź ZUS. Pracodawca wypłaca zasiłek za okres 14 i 33 dni niezdolności do pracy w zależności od wieku pracownika. Po 14 dniach obowiązek opłacania zasiłku chorobowego przechodzi na ZUS w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca potrąca z bieżących składek płaconych do ZUS.
Wysokość zasiłku chorobowego zależny jest średniego wynagrodzenia w minionych dwunastu miesiącach przed niezdolnością do pracy. Wynosi on zwykle 80 proc. zasiłku chorobowego. Istnieje jednak możliwość otrzymywania 100 proc. podstawy. Dzieje się tak w następujących przypadkach:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek chorobowy może trwać maksymalnie 182 dni. Dłużej jest to możliwe jedynie w przypadku gruźlicy oraz ciąży, kiedy to świadczenie wypłacane jest przez 270 dni. Jeśli po tym czasie pracownik wciąż jest niezdolny do pracy, może przejść na świadczenie rehabilitacyjne, na którym można przebywać maksymalnie przez rok. Wynosi ono 90 proc. zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni oraz 75 proc. tej za pozostały okres.