Nowy podatek podniesie ceny słodkich produktów. Miliardy złotych ekstra w budżecie? "Pójdą na dziurę w NFZ"

Ministerstwo Zdrowia pracuje właśnie nad podatkiem cukrowym. Oficjalnie chodzi o to, by ograniczyć ilość cukru spożywanego w różnego rodzaju produktach. Przedstawiciele producentów biją na alarm, bo według nich w tych zmianach nie chodzi w ogóle o zdrowie Polaków. Zobacz rozmowę ze "Studia Biznes".

Wiele wskazuje na to, że rząd po raz kolejny sięgnie do kieszeni Polaków. Tym razem daniną obciąży cukier, a konkretnie niektóre napoje i słodycze, które zawierają go szczególnie dużo. W 2015 roku spożycie na przeciętnego Polaka wynosiło 40,5 kg, w 2018 roku wynik osiągnął rekordową wartość 51 kg. Eksperci od zdrowia biją na alarm. Czy nowy podatek wyjdzie Polakom na zdrowie? Na to pytanie odpowiedzą Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. "Studio Biznes", którego gospodarzem jest Łukasz Kijek, redaktor naczelny Next Gazeta.pl.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (100)
Nowy podatek podniesie ceny słodkich produktów. Miliardy złotych ekstra w budżecie? "Pójdą na dziurę w NFZ"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 21

  Szczuplejszy portfel to ewidentnie samo zdrowie! Ale drożdżówki do szkół to pisiorki przywróciły. Coś mi się ta zawartość cukru w cukrze nie spina.

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 16

  Ok, cukier jest szkodliwy dla zdrowia, ale niech obniżą podatki dla produktów prozdrowotnych.

 • chateau.respawned

  Oceniono 17 razy 15

  Przecież są znane i sprawdzone rozwiązania.
  Kartki na cukier, alkohol od 13-tej i najważniejsze - Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. I komu to przeszkadzało?

 • sir.fred

  Oceniono 27 razy 15

  Można być pewnym, że pieniądze z podatku nie pójdą na zdrowie, tylko na rozp..ol: dla dzieciorobów, dla rydzyka, na jakieś fundacje narodowe zarządzane przez pisowską sitwę.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 13 razy 11

  Pajac Pinokio w buńczucznym chwycie łata za nasze pieniądze wszelkie dziury stworzone przez mafię pisowską Kaczyńskiego.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 9 razy 9

  Gdyby chodziło o nasze zdrowie wprowadzono by podatek od cukru we wszystkich produktach, a nie tylko w napojach. Wtedy miałoby to sens. W takim jogurcie zdaje się, że zdrowym jest około 15g cukru na 100g produktu. Sam kupuję jogurty (nie jest to łatwe, bo nie zawsze są dostępne) które mają ok 5g cukru pochodzącego z zawartych w nim owocach. Zwykły ketchup potrafi mieć cukru ponad 30% w składzie. Co prawda można kupić takie co mają 8g cukru na 100g produktu, ale trzeba naprawdę dobrze się naszukać. To tylko kolejne drenowanie portfeli obywateli. Napojów piję bardzo mało, głównie piję czystą wodę, więc nie bardzo to odczuję. Jeśli rząd chce zadbać o nasze zdrowie niech obejmie podatkiem wszystkie produkty z podwyższoną zawartością cukru, a także te zawierające olej palmowy i tłuszcze trans niezdrowe dla naszych organizmów.

 • franiux

  Oceniono 8 razy 8

  A jak próbowano zakazać sprzedaży szkodliwego jedzenia w szkołach to był raban, a teraz jak chcą wyciągnąć miliardy z dodatkowych podatków to jest ok. Wyznawcy i tak zagłosują.

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 7

  Ileż to juz nowych podatków i opłat wprowadził PIS ? |Ile podatków i opłat podywższyli ?

  Liczy to ktoś ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX