Wielka Brytania. Formalności staje się zadość. Boris Johnson podpisał umowę brexitową

Premier Wielkiej Brytanii podpisał dziś oficjalnie umowę brexitową. Kilka godzin wcześniej zrobili to także Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Wygląda na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską z końcem stycznia. Do przesunięć terminów "rozwodu" ze Wspólnotą dochodziło już wcześniej. Dzisiejsze podpisanie umowy brexitowej przez Borisa Johnsona - a wcześniej przez Ursulę von der Leyen i Charlesa Michela - stanowi jeden z ostatnich formalnych kroków w kierunku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Teraz pozostały już tylko dwa formalne kroki. Dokument trafi do Parlamentu Europejskiego w najbliższą środę - 29 stycznia - gdzie eurodeputowani zadecydują o jego ratyfikacji. Następnie 30 stycznia umowę zatwierdzą dyplomaci z państw członkowskich Unii.

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Elżbieta II dała zielone światło

Będące formalnością podpisanie umowy brexitowej przez królową brytyjską Elżbietę II miało miejsce dzień wcześniej, 23 stycznia. "Jej Wysokość Elżbieta II zgodziła się na wejście w życie ustawy o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanią. Zgodnie z prawem oznacza to, że Wielka Brytania opuści unijną wspólnotę 31 stycznia" - potwierdził Steve Barclay, brytyjski minister ds. brexitu.

Zgoda królowej - tzw. royal assent - to ostatni etap drogi projektu ustawy przez parlament. Od stuleci jest formalnością. Ostatnim razem brytyjska monarchini odmówiła przyłożenia pieczęci w 1707 roku.

Więcej o:
Komentarze (85)
Wielka Brytania. Formalności staje się zadość. Boris Johnson podpisał umowę brexitową
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 41 razy 27

  No to teraz czekamy na wyjście Szkocji z UK. Irlandii Północnej zresztą też.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 18 razy 14

  A Jenot siedzi i płacze ze szczęścia. "Nareszcie! Będzie kasa!"

 • ok-cham

  Oceniono 27 razy 13

  Wygrała splendid isolation. Od rozumu.

 • podaj.haslo

  Oceniono 21 razy 11

  Nareszcie skończy się to marne widowisko!

 • szabepio

  Oceniono 24 razy 10

  No to teraz granica celna. Koniec z wolnym handlem. Brawo Putin!

 • jednooki.pirat

  Oceniono 19 razy 9

  Spośród wszystkich narodów, które spotkałem podróżując brytyjska hołota była najgorsza. Pomijam Polaków, bo nie jestem obiektywny w temacie. Nie rozumiem jak takie bydło mogło być kiedyś imperium, jak to może być kraj poezji, literatury. To są przecież kretyni.

 • aramisrobi

  Oceniono 13 razy 9

  Mam kuzyna pracuje w Nisanie w Wielkiej Brytanii . Nisan ostrzegł ,że jak nie będzie rekompesaty za straty to przenoszą fabrykę do Francji lub Hiszpanii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX