Dyrektor Greenpeace chce być szefem PGE. Obiecuje koniec inwestycji w węgiel

Dyrektor Greenpeace Polska, Paweł Szypulski poinformował, że będzie ubiegać się o stanowisko prezesa PGE. Kandydatura Szypulskiego na stanowisko jest obietnicą odejścia od wykorzystania węgla.
Zobacz wideo

Jak podaje "Puls Biznesu", Polska Grupa Energetyczna poszukuje osób na stanowiska członków zarządu, w tym prezesa. Jednym z kandydatów na stanowisko w państwowej spółce jest Paweł Szypulski, który obecnie jest dyrektorem programowym Greenpeace Polska. Kandydat zapowiada szereg zmian, w tym tą najważniejszą - odejście od paliw kopalnych. 

Dyrektor Greenpeace chce być szefem PGE. To obietnica końca inwestycji w węgiel

Paweł Szypulski zwraca uwagę na gorszy czas PGE, która w ostatnich pięciu latach straciła ok. 65 proc. wartości, a w ciągu roku jej wycena rynkowa zmalała o 50 proc. Za powód obecnego stanu rzeczy podaje przestarzałą politykę firmy, która nie zrobiła zbyt wiele, aby reagować na postępujące zmiany klimatycznej. Wybór Szypulskiego na stanowiska prezesa PGE jawi się jako obietnica odejścia wykorzystywania węgla i wprowadzania odnawialnych źródeł energii. 

Moją pierwszą decyzją jako prezesa PGE będzie rezygnacja z planowanych, nierentownych inwestycji w szeroko rozumiane paliwa kopalne, w tym w szczególności z planów budowy odkrywki Złoczew. Zaproponuję też plan odejścia od węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii

- potwierdza, cytowany przez "Puls Biznesu", obecny dyrektor Greenpeace

PGE szuka prezesa. Karuzela kadrowa PiS nie zwalnia.

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia za Onetem, Rafał Mucha, brat prezydenckiego ministra Pawła Muchy został członkiem zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest powiązana kapitałowo z Polską Grupą Energetyczną. Oto, w jaki sposób PGE skomentowało taką decyzję: 

Rada Nadzorcza PGE GiEK z dniem 20 stycznia 2020 r. powołała Pana Rafała Muchę do składu zarządu VIII wspólnej kadencji, na funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych. Do tego czasu, od lutego 2016 roku, Pan Rafał Mucha zatrudniony był w PGE GiEK Zespół Elektrowni Dolna Odra na stanowisku zastępcy dyrektora oddziału – dyrektora ekonomiczno-finansowego. Na czas sprawowania mandatu poselskiego, czyli przez 5 miesięcy ubiegłego roku, Pan Rafał Mucha przebywał na urlopie bezpłatnym, który został udzielony na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Spółka nie komentuje zmian personalnych.

Więcej o: