- Inspekcja Handlowa sprawdziła 191 partii takich produktów i zakwestionowała 80 z nich (prawie 42 proc.). Kontrola odbyła się w II kwartale 2019 r. u 54 przedsiębiorców z 13 województw. Inspektorzy sprawdzali głównie sklepy i hurtownie, ale byli też u kilku producentów, importera i pierwszego dystrybutora - podał UOKiK.
Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania. W przypadku 73 partii produktów urzędnicy odnotowali brak informacji o temperaturze, w jakiej można używać naczynia, niekompletne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, czy sposobu konserwacji. Jak donosi Urząd, wszyscy przedsiębiorcy poprawili oznakowania na produktach.
Próbki 19 partii naczyń żaroodpornych zostały zbadane w laboratorium. Okazało się, że aż 10 z nich, czyli ponad połowa, ma niewystarczającą odporność na wysokie temperatury. Podczas testów pękały w piecu nagrzanym do 180 st. C. Wszystkie zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych partie zostały wycofane ze sprzedaży
- podsumował UOKiK w komunikacie.
Po kontroli Urząd wszczął osiem postępowań administracyjnych. W dwóch pozostałych przypadkach trwają czynności wyjaśniające.