Kontrola blisko 200 partii naczyń żaroodpornych. Zastrzeżenia do ponad 40 proc. z nich

UOKiK donosi o sprawdzeniu przez Inspekcję Handlową prawie 200 partii naczyń żaroodpornych ze szkła i ceramiki. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do prawie 42 proc. z nich. Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim wytrzymałości naczyń na wysoką temperaturę oraz braku instrukcji bezpiecznego użytkowania.

- Inspekcja Handlowa sprawdziła 191 partii takich produktów i zakwestionowała 80 z nich (prawie 42 proc.). Kontrola odbyła się w II kwartale 2019 r. u 54 przedsiębiorców z 13 województw. Inspektorzy sprawdzali głównie sklepy i hurtownie, ale byli też u kilku producentów, importera i pierwszego dystrybutora - podał UOKiK

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach. Oto nasze propozycje:

Brak oznaczeń i słaba jakość

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania. W przypadku 73 partii produktów urzędnicy odnotowali brak informacji o temperaturze, w jakiej można używać naczynia, niekompletne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, czy sposobu konserwacji. Jak donosi Urząd, wszyscy przedsiębiorcy poprawili oznakowania na produktach.

Próbki 19 partii naczyń żaroodpornych zostały zbadane w laboratorium. Okazało się, że aż 10 z nich, czyli ponad połowa, ma niewystarczającą odporność na wysokie temperatury. Podczas testów pękały w piecu nagrzanym do 180 st. C. Wszystkie zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych partie zostały wycofane ze sprzedaży

- podsumował UOKiK w komunikacie.

Po kontroli Urząd wszczął osiem postępowań administracyjnych. W dwóch pozostałych przypadkach trwają czynności wyjaśniające.

Więcej o: